таг: сампдорија

Фото на денот

Сампдорија, сезона 1995/1996: Свен Горан Ериксон, Роберто Манчини, Кристијан Карембе, Кларенс Сидорф и Синиша Михајловиќ. Па па па, какво сликиште е ова. Признајте дека сте немале појма за оваа збирштина на легенди во Сампдорија. Повеќе

Во какви дресови играа италијанските клубови во ’90-те

Како што поминуваат годините, вредноста на ретро дресовите од италијанските тимови е сè поголема како и носталгијата за ’90-те години кои ја прославија Серија А. Повеќе

Најлудиот пресврт на Интер со снимка од Телма

Благодарение на неговото височество Јутјуб налетавме на еден ретро хајлајтс од Серија А (9 јануари 2005), која имаше посебен шмек кога одеше на Телма. Пет преноси за викенд, па ти си бираш што да гледаш. Во 83 минута Бранко Илиевски му запишува пораз на “својот“ Интер откако Кутузов ја носи Сампдорија до водство од 0:2 на Меаца. Остатокот ќе мора сами да го видите. Повеќе

Што значеше да ги имаш Монтела и Манчини во напад

Еден доста интересен, атрактивен и богат ретро флеш од Серија А со 9 голови во кои главни протагонисти се двајца актуелни тренери кои важеа за големи стрелци во 90-те. Повеќе

„Прадедо ми го држеле како експонат во зоолошка, а јас да пеам француска химна“
Фудбалскиот пат на Кристијан Карамбе

Голем број фудбалери минуваат трнлив пат за да стигнат до врвот, но она низ што поминал Кристијан Карамбе сигурно дека е приказна за долгометражен филм кој би имал рекордна гледаност. Еве и зошто. Повеќе

Малото магаре кое ги тераше тренерите да менуваат голмани
Фудбалскиот пат на Ариел Ел Бурито Ортега

Како секој Аргентинец, така и Ариел не ја криел страста за фудбалот, танцот, алкохолот и убавите жени. Носталгијата за тангото го врати од Истанбул во Буенос Аирес поради што го суспензираа на две години и падна во депресија. Кариерата ја заврши како што ја почна, пред 40.000 навивачи. Повеќе

Најголемата будалетинка во Серија А

Ако не сте гледале видеа со претседателот на Сампдорија, Масимо Фереро, а ве интересира како се глупира, да гледате, ги има по нетов. Во најновата епизода со него новинарка го чека за изјава, а тој: Повеќе

Честито за трансферот во Русија, ама да ми платеше за свадбата

Бразилскиот репрезентативец Фернандо ќе заработува 3,5 милиони евра годишно и ќе остане должен во Италија 1.500 евра затоа што не му платил на фотографот. Дел од неговиот одговор за обвинувањата: А порцијата на мајка му кој ќе ја плати? Повеќе

Кога ултрасите не поднесуваат пораз до пораз

Вадете ги дресовите, не заслужувате да ги носите. Играјте со мадиња и победете веќе еднаш. Вакви извици летаа од трибините овој викенд во Бундеслигата и Серија А од навивачите кои го загубија трпението и заборавија да се радуваат на победа. Повеќе