таг: рекорд

Врската меѓу Донарума и Милан траеше само година и пол

Од дебито против Сасуоло на 25. октомври 2015 до поразот во Каљари на 28. мај 2017 кога го одигра последниот меч за Милан. 19 месеци страшни паради, рекорди, грешки, радост и тага. Повеќе

Ракометарите на Аргентина дадоа 2 гола за полувреме

Фудбалерите на Аргентина се први на ФИФА светската ранг листа. Нивните кошаркари се редовни учесници на Светски првенства и Олимпијади, а „Гаучосите“ имаат и одлични рагбисти. Но ракометарите им се на ниво на трета лига во Занзибар. Во првото полувреме од дуелот против Катар на Мундијалот дадоа само два гола. Повеќе

Угоре, угоре, Калино моме

Можете ли денеска да се качите на планина (минимум 1.200 метри) па утре на друга, па задутре на трета... за после 365 дена да прокнижите вкупно 576 освојувања на врвови? Сејте мирни, пошто не можете ни вие ни ние, ние ќе пишуваме, вие ќе читате. Повеќе

Голманот кој излуде 75.325 души на „Олд Трафорд“
Томас Хитон од Барнли

Веднаш по мечот Јунајтед - Барнли (0:0) кој Мурињо не може да го прежали затоа што неговите имаа дури 37 шута од кои 11 во рамките на голот, Шмајхел твитна дека гостинскиот голман е еден од најдобрите во историјата. Кој е Том Хитон? Повеќе

34 пенали изведени на меч на Челси во англискиот Лига Куп

Историски натпревар се одигра синоќа во англискиот ЕФЛ Трофеј Куп. На Стемфорд Бриџ пред околу 5.200 гледачи, тимот на Челси до 21 години ги победи врсниците од Оксфорд со 13:12 откако во регуларниот дел беше 1:1. Повеќе

Ајакс му прати 27 гајби пива на шкотски петтолигаш

Нов рекордер во Европа по бројот на последователни победи доаѓа од Шкотска. Тимот Ист Килбрајд остварил 27 триумфи по ред и го сруши рекордот на Ајакс од сезоната 1971/72 година. Повеќе

Го паметите ли Дадо Пршо од Монако?

На денот на својот 30 роденден, поранешниот хрватски репрезентативец Дадо Пршо постигна неверојатни пет гола на меч од Лигата на шампионите. На тој 5. ноември 2003. година Монако го победи Депортиво Ла Коруња со рекордни 8-3. Тоа беше највисоката победа во меч од ЛШ. Повеќе

Интер – Јувентус донесе рекорд во пари

Пресвртот и големата радост на Интер не неа беа единственото од дербито на колото во Италија. Домаќините триеа раце, најмногу досега. Повеќе

Како изгледаше Тоти од година во година 25 сезони

На 27-ми септември, Франческо Тоти ќе полни 40 години. На 39 години стана првиот фудбалер кој давал голови во 23 сезони од Серија А по ред. Во најдобрата италијанска лига досега одигра 249 натпревари. Повеќе