таг: реџеп таип ердоган

Турција издаде налог за апсење на НБА ѕвездата Енес Кантер

Откако го задржаа на романскиот аеродром каде констатирале дека пасошот му бил избришан од турските власти, Енес Картен сега се води како дел од терористичка група и за него е распишана потерница. Повеќе

Ердоган му се јави на Жељко Обрадовиќ во соблекувална

Најдобриот тренер во историјата на европската кошарка се закити со уште едно злато во Евролигата - вкупно деветта во кариерата. Во Истанбул веќе го доживуваат како боженство, му донесе на Фенербахче прва титула, па му се јави и претседателот на Турција и молк во соблекувалната. Повеќе

Омразата меѓу Ердоган и турската ѕвезда од НБА

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган му го суспендирал пасошот на кошаркарот на Оклахома Тандер којшто синоќа бил задржан на аеродром во Романија поради неважечки документи. Повеќе

Од Ататурк ќе остане само името на аеродромот во Истанбул, ама веќе и тоа не е сигурно

Најлошиот заклучок е дека тесната победа на Ердоган на референдумот е почеток на неговиот крај, бидејќи со идентични резултати како во неделата тој на парламентарни избори би освоил две-третинско мнозинство, пишува Жељко Пантелиќ. Повеќе

Пировата победа на Ердоган

Турските гласачи во неделата ги прифатија 18-те уставни амандмани што претходно беа прифатени од парламентот. Повеќе од еден век парламентаризам ќе биде заменет со турски тип на претседателски систем кој е скроен за актуелниот претседател, пишува професорот по Меѓународни односи на Кадир Хас Универзитетот во Истанбул, Соли Узел. Повеќе

Борбата на Ѓулен и Ердоган преку фудбалот

Најголемиот скандал во турскиот фудбал се случи по завршувањето на сезоната 2010/2011 кога преку 61 фудбалски работник (претседатели на клубови, играчи, тренери и менаџери) беа осудени на неколкугодишни затворски казни поради местење натпревари. Кулминацијата стигна кога се вмеша и политиката. Повеќе

Конфликтот на Ердоган со Холандија можен проблем за УЕФА

Во случај вечерва Бешикташ да го мине Олимпијакос (1:1) и Ајакс Копенхаген (1:2), УЕФА ја разгледува можноста да спречи евентуална средба на турскиот и холандскиот тим во четвртфиналето. Повеќе

Пријателството од Истокот што ја вознемирува ЕУ

Турците прво соборија воен авион на Русија, при што загина рускиот пилот, потоа припадник на турските безбедносни структури од грб го уби рускиот амбасадор во Анкара, во меѓувреме во Сирија Русите се најголем поддржувач на главниот турски непријател Башар ал Асад. Резултат на сето ова е - руско-турските односи се посилни од кога било до сега. И ова е сериозен проблем во матрицата, барем за Западот. Повеќе

Германско-турска трговија со бегалците

Истиот бегалски бран од пред една година кој ја помести Европа кон десно, успеа да ја натера Германија во позиција да навива и да промовира соработка со Турција. Повеќе