таг: реал мадрид

Кога цел Олд Трафорд стоечки му аплаудираше на Феноменот Роналдо

На 23 април 2003 година во 1/4 финалето на ЛШ се сретнаа Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид. Тој меч важи за еден од најголемите кој се одиграл на Трафорд. Бразилецот Роналдо направи спектакл со три прекрасни гола после што му аплаудираше секој присутен на стадионот. Повеќе

Петарда во мрежата на Арсенал и триумф на Реал Мадрид

По Барселона, вториот тим на кој спас од елиминација во реванш осминафиналето од ЛШ ќе му биде победа од 4:0 е тимот на Арсен Венгер. Нешто подостижна предност за анулирање ќе имаат Наполитанците кои за историско четвртфинале ќе треба да слават 2:0 против Европскиот првак. Повеќе

Реал - Наполи кога Сари бил банкар, Зидан дете, а Марадона не се видел

На 16. септември 1987 Реал го победил Наполи во првиот меч од Купот на Шампиони. Се играло на празен Бернабеу, а Марадона не се видел.Пред 30 години ниту со Диего Марадона Наполитанците не успеале да направат подвиг против големиот Реал. Повеќе

Хотелот во кој ќе спијат Марадона и Наполитанците

Се вика Eurostars Mirasierra и се наоѓа на 10 минути возење со автобус до Сантијаго Бернабеу. Токму тука ќе преноќат фудбалерите на Наполи во пресрет на утрешниот осминафинален меч од ЛШ против Реал Мадрид. Ќе имаат и специјален гостин кој ќе ги бодри уште од хотел, а тоа е нивната легенда Диеро Армандо Марадона.  Повеќе

Серхио Рамос даде дрес за пола кило свинско

Навивач на Реал Мадрид на неделниот дуел против Сосиедад решил да дојде со бело платно на кое пишувало „Серхио, ако ми го дадеш дресот, ќе ти дадам пола кило месо“. На крајот и волкот сит и овците на број. Повеќе

Судиски грешки на штета на Барселона сезонава

Весникот El Mundo Deportivo кој е со седиште во Каталонија, ја проанализирал работата на судиите на средбите на Реал и Барселона во шпанска Примера и дошол до заклучок дека арбитрите ја направиле бодовната разлика во корист на „Кралевите“. Повеќе

Џабе дадовте гол ние сме Реал Мадрид, па ќе тепаме на крај

40 меча без пораз е најновата рекордна серија на Реал Мадрид кој го мина ривалот Барселона која лани имаше 39 и го стигна Нотингем Форест кој во 1978-ма врза 40 средби без пораз. Но она што дополнително го прави Реал Мадрид голем клуб е карактерот да не се откажува до крај. Повеќе

Роналдо се сликаше со фудбалскиот татко

Меѓу Диего Марадона, Пујол, Трезеге, Ван Бастен, Сидорф и останатите легендарни фудбалери, синоќа во Цирих на доделувањето на наградите на ФИФА се појави и човекот кој е најзаслужен за врвната кариера на Кристијано Роналдо. Повеќе

Кристијано Роналдо повторно најдобар на светот, Меси не дојде
ФИФА награди

На церемонијата „ФИФА награди“ во Цирих, наградата фер-плеј ја доби колумбискиот Атлетико Насионал поради предлогот титулата во Копа Судамерикана да ја добие бразилскиот Шапекоенсе. Повеќе