таг: партизан

Главниот фудбалски фрик во Европа во ’90-те
Тарибо Вест

До ден денес не е разјаснета дилемата колку години точно има Тарибо Вест кој во Европа се прослави со смешните шарени плетенки, но и со добрата игра во одбраната за Интер, Милан, Оксер и пред сè Партизан со кој играше во Лигата на шампионите против Реал Мадрид. Повеќе

Партизан исфрлен од Европа?

Европската фудбалска унија УЕФА веројатно драстично ќе го казни белградски Партизан поради неплатени долгови и ќе му забрани да игра во Лигата на шампионите и Лига Европа. Повеќе

Динамо Загреб не сака да игра во регионална лига

На Балканот последните неколку недели гласно се зборува околу новата регионална фудбалска лига, а од УЕФА не само што дадоа зелено светло туку и одредија богат награден фонд за учесниците. Но Балканот не би бил Балкан ако нема потешкотии. Повеќе

Сторија за фудбалскиот пат на Матеја Кежман
Детето од Хумска улица

Од Земун преку Прилеп и Пирот патот го носи во Ајндховен, Лондон, Париз, Истанбул, Мадрид, Санкт Петерсбург и Хонг-Конг. Матеја Кежман е најомилениот играч во кариерата на Гус Хидинк и фудбалер кој Тери го спречил да се степа со Жозе Мурињо Повеќе

Гробарите нападнаа гледачи поради минута молк за криминалец

Во саботата фудбалерите на Партизан играа против Вождовац, а пред мечот навивачите им дале да облечат маици со ликот на убиениот водач Александар Станковиќ. Ај што фудбалерите комотно ги облекоа, туку синоќа истото мораше да го сторат и кошаркарите иако станува збор за криминалец кој требал да одлежи затворска казна од 5 години и 10 месеци. Повеќе

Бразилецот од Партизан кој го одби Ливерпул за Кина

Те бара славниот Ливерпул чијшто тренер ти кажува дека те сака во тимот затоа што си гол машина, а ти одбиваш и решаваш за многу пари да играш во Кина каде фудбалот уште не бил како денес. Ни приближно како денес и дресовите си ги переш сам дома. Повеќе

Перо ќе се бори за Фајнал Фор на домашен паркет
Најдобрите 4 екипи ќе играат во Истанбул

Сега е и официјално: Борбите за титулата европски клупски кошаркарски првак ќе се одвиваат од 19 до 21 мај следната година во Арената Синан Ердем во Истанбул каде што се играше пред 4 години. Повеќе

Кога Европа за прв пат го виде Кристијано Роналдо

Сезоната 2002/2003 беше сезона на италијанските екипи кои играа финале во ЛШ на Олд Трафорд. Милан беше подобар од Јуве на пенали. Паралелно во ЛЕ се прочу името на Мурињо кој со Порто стана шампион. Тоа беше сезоната кога дриблинзите на тинејџерот Роналдо за прв се видоа на меѓународна сцена. И ете до каде стигна. Повеќе

Вака почна сè

Со силен ветер и дожд од голови почна натпреварувањето кое со нетрпение чекаме да почне овој месец. До 1992 година познато како Куп на Европски шампиони, а потоа Лига на шампиони. Актери беа Спортинг Лисабон и Партизан. Повеќе