таг: најмлад дебитант

Што се случува со талентот на Реал од Норвешка

Пред извесно време многу луѓе се чуделе како татко му на Килиан Мбапе ги одбил Реал Мадрид и Зинедин Зидан. Откако норвешкиот вундеркинд Мартин Едегор беше најавен на голема врата, а заврши во просечен холандски прволигаш, талентите „прво дуваат во јогурт“. Повеќе

Новото европско кошаркарско чудо од дете
Словенецот Лука Дончиќ

Сте слушнале ли некогаш за Лука Дончиќ? Се работи за 17-годишен Словенец од Љубљана којшто ја воодушевува елитната Евролига во дресот на Реал Мадрид. Повеќе

14 годишно дете дебитираше за Галатасарај

Холандскиот тренер Јан Олде Рикеринк кој го води турскиот Галатасарај синоќа пред крајот на пријателската против Левски во Софија му дал шанса на 14-годишен фудбалер кој стана најмладиот играч во историјата на овој клуб. Повеќе