таг: лионел меси

Реал е шампион, ама Меси е луд

Да имаш 506 гола, 227 асистенции, 29 трофеи, 37 хет-трикови, 5 Златки топки и 4 Златки копачки и сето тоа за еден ист клуб до својата 29-та година од животот, само тој епитет може да те опише ЛУД. Повеќе

Како детето кое садело лук и тикви стигна до светска слава
Приказната за фудбалскиот пат на Дани Алвеш

Фудбалската дрскост уште на 10 години го направила подобар играч од постарите деца. Од своето село се сели во големиот град Баија каде три месеци не се појавил во школо поради што мајка му му ги тегнела ушите. Повеќе

Двојникот на Меси од Иран

Телевизискиот канал ХиспанТВ направил репортажа со Реза Парастеш од Иран за кој се верува дека најмногу наликува на Меси. Откако пуштил брада уште повеќе личи на 10-та на Барса. А личат стварно како две капки поради што на Иранецов му барале автограми и сакале да се сликаат со него. Повеќе

Задоволството да го гледаш Меси на мал простор

За него речиси сè е кажано, така што можеме да бидеме среќни што живееме во ера кога Аргентинецот од коло во коло, од викенд до викенд прави чудесии. Неговата способност да се потпишува со фудбалот на мал простор го прави најголемиот на сите времиња. Повеќе

Да се одмориме малце од Роналдо и Меси

Океј, никој не ме гледа, коли нема, пушти музика да ви покаже батко ви како треба. Ако сум дебел не значи дека не знам како со топката. Повеќе

Камп Ноу го прослави голот во стилот на Лионел

Откако го даде победничкиот гол во ел Класико, Меси го прослави така што соблече дресот и го крена во вис. Синоќа неговиот гест го повторија навивачите на Барса на мечот против Осасуна каде Меси даде 2 гола (7-1). Повеќе

Најдобриот гол на Меси на Ел Класико

27 април 2011-та, Ел Класико, полуфинале ЛШ на Бернабеу. Меси проигрува со Бускетс, a овој му ја остава во стил прај што ќе правиш знам дека си најјак. Следува слалом за сите пари каде и Јеро да им беше во одбрана, џабе. Повеќе

Специјални детски честитки за 500-ка на Меси

Лионел Меси не може глава да крене од честитки по Ел Класико. За голот број 500 прво му честитаа колегите, а сега и децата од 16-те Ескола кампови на Барселона распрскани низ светот. Некои од нив смислија и кореографија. Повеќе

Снимка од Меси на 5 години на која сè е исто како денес