таг: лига на шампиони

Денот кога Реал стана европски шампион после 32 години

На 20. мај 1998 година, Реал Мадрид со голот на Предраг Мијатовиќ во 67’ минута го победи Јувентус во финалето на Лигата на шампионите и после 32 години го врати највредниот пехар на „Сантијаго Бернабеу“. Повеќе

23 години од лекцијата на Милан против Барса

На денешен ден во 1994. година, на Олимпискиот стадион во Атина Милан со 4:0 ја декласираше Барселона во финалето на Лигата на шампионите. Четата предводена од Капело: Роси, Тасоти, Панучи, Албертини, Гали, Малдини, Донадони, Десаи, Бобан, Савичевиќ и Масаро, одиграа незаборавен меч. Повеќе

Каде е генерацијата која на Јуве му донесе Лига на шампиони

21 година го чекаат навивачите на Старата Дама највредниот трофеј во европскиот фудбал. Оттогаш наваму одиграа неколку финалиња, но никогаш не се качија на кровот на Европа, како што се качија нивните претходните пред повеќе од две децении. Кои беа тие? Повеќе

Никогаш доста од волејот на Зинедин Зидан

Поминаа точно 15 години од финалето во ЛШ меѓу Реал Мадрид и Баер Леверкузен 2:1 (Раул 8` Зидан 45` - Лусио 13`). Се играше во Глазгов на 15 мај 2002-ра. Колку и да се врти овој гол по најавни шпици, едноставно не може, а да не се одбележи јубилејот од оваа убавина за око. Ваква елеганција нема друг фудбалер. Повеќе

Што прави и каде е Игор Митрески?

Некогашниот македонски репрезентативец којшто се прослави со игрите за Спартак Москва во Лигата на шампионите денес е фудбалски фриленсер, слободен работник кој на Спартак Москва за во Лигата на шампионите ѝ нуди талентиран фудбалер од Вардар. Повеќе

Шпанија – Италија во финалињата од ЛШ е 5:2

Реал Мадрид е рекордер по број на освоени титули во Лига на шампиони, а Јувентус е рекордер по број на загубени финалиња. Првиве го имаат најдобриот играч во светот според ФИФА, а вториве најдобриот голман на кој му фали овој пехар. Ова финале ќе биде пеколно тешко за прогнозирање. Повеќе

Лудите дриблинзи на Бензема

Го оспоруваа, го омаловажуваа, те не бил за Реал, те не бил за први 11, Мората требало пред него. Карим вчера го зема фудбалот, направи дар-мар и после неговата асистенција падна голот на Иско вреден финале. Повеќе

Дуел на титаните, Реал во финале против Јувентус
Лига на шампиони

После само 16 минути Атлетико Мадрид беше близу до чудо затоа што поведе со 2:0 и само гол ги делеше од израмнување на вкупниот резултат. Но Иско го кажа последниот збор на мечот и со гол го олади „Висенте Калдерон“. Реал е финалист на ЛШ. Повеќе

Колку ќе заработи Јувентус од Лига на шампиони

На страна спортскиот аспект, најелитното клупско европско натпреварување носи и сериозни пари кои постојано растат. Јувентус за разлика од минатата сезона во ЛШ ќе заработи околу 40 милиони евра повеќе. Повеќе