таг: лига европа

Партизан исфрлен од Европа?

Европската фудбалска унија УЕФА веројатно драстично ќе го казни белградски Партизан поради неплатени долгови и ќе му забрани да игра во Лигата на шампионите и Лига Европа. Повеќе

Најдобриот навивачки момент за 2016-та

На 14-ти април годинава, Ливерпул и Борусија Дортмунд одиграа луд меч со дури 7 гола. „Црвените“ со гол на Ловрен во 97’ минута славеа 4:3 и се пласираа во полуфиналето на Лига Европа, но мечот го одбележи заедничкото пеење на You''ll never walk alone на Германците и Англичаните пред почетокот. Повеќе

Манчестер Јунајтед – Сент Етјен и Виљареал – Рома во ЛЕ

По извлекувањето на двојките за Лига на шампиони, стандардно по еден час беа извлечени и дуелите за нокаут фазата во Лига Европа. По три години некоја друга екипа ќе го крене овој пехар бидејќи Севиља е осминафиналист во ЛШ. Повеќе

Величината на Ибра на дело во Украина

На полувремето од мечот во Лига Европа меѓу Зорја и Манчестер Јунајтед, Златан Ибрахимовиќ на едно дете кое влета во теренот му го даде дресот и покрај тоа што редарите се обидуваа да го тргнат малиот. На крајот, Ибра со гол стави точка на победата на Јунајтед. Повеќе

Аплаузи за седумката од Шпанија

Три години во низа освојувачи на трофеите во ЛШ и ЛЕ се шпански екипи, па сега вие видете колку е доминантен шпанскиот фудбал во Европа. Групната фаза неделава беше заокружена и во двете клупски натпреварувања Шпанците не сакаат да чујат за елиминација. Повеќе

Навивачи на Рома прекинаа минута молк за Шапекоенсе па се тепаа

Околу 500 навивачи на Рома кои допатуваа во Букурешт на мечот од последното коло од Лига Европа против Астра Ѓурѓу искористија прилика да извикуваат навредувачки пароли против Лацио, да се степаат со редарите и да прекинат едно-минутно молчење во чест на загинатите бразилски фудбалери од Шапекоенсе. Повеќе

Интер пред празна „Меаца“ се прости од Европа
Лига Европа

После неколку порази и очајната сезона, тифозите на Интер решија да не ги поддржат играчите вечерва против Спарта Прага каде Интер со триумф во финишот се прости од уште еден европски дебакл. Повеќе

Со мајсториите на Михтарјан и Ибра, Манчестер оди понатаму
Лига Европа

Фенербахче успеа да го победи Феенорд на гостински терен и да го потврди првото место во групата. Понатаму за сега одат и АПОЕЛ, Олимпијакос, Сент Етјен, Андерлехт, Зенит, Астра, АЗ Алкмар, Билбао и Генк. Повеќе

Манчестер Јунајтед конечно убедлив, нов рекорд на Руни

Со високи 4:0, Црвените Ѓаволи славеа против Феенорд и направија важен исчекор за пласман во следниот круг на Лига Европа. Вејн Руни стигна до 39 погодоци во европските купови и го сруши рекордот на Ван Нистелрој. Убедлив триумф забележа и Рома. Повеќе