таг: копа либертадорес

„Жозе, не сум ти јас Тито, ќе ти ја скинам главата“
Сторија за лудиот голман Херман Бургос

Кога во 2004-та му откриле рак, Херман Бургос им рекол на лекарите кои закажале операција дали може да ја поместат за понеделник, затоа што за викендот мора да брани за саканиот Атлетико Мадрид. Во своето портфолио лудиот голман има и позната рок-група. Повеќе

Каква е состојбата во бразилскиот Шапекоенсе

Не, Шапекоенсе нема да избледе од фудбалската мапа на светот. Тоа нема да го дозволат бразилските и многу други светски клубови кои се решени да помогнат на било кој начин. Костурот на тимот сега ќе го сочинуваат преживеаните фудбалери. Повеќе

Кој е бразилскиот клуб кој имаше авионска несреќа?

Шапекоензе е клуб којшто неверојатно напредувал во последните седум години и од бразилската четврта лига стигнал до финалето на едно од најголемите натпреварувања во светот на фудбалот, Копа Судамерикана. За жал, бајката на оваа симпатична екипа заврши трагично. Повеќе

Меделин не спиеше, Атлетико Национал е шампион на Јужна Америка

По пауза од 27 години, 15-кратниот колумбиски шампион го освои драгоцениот трофеј во Копа Либертадорес. Претходниот го славеше заедно со Пабло Ескобар. Повеќе

Го имаме ли голот за Ференц Пушкаш?

Во плејофот на Копа Либертадорес, на мечот Атлетико Национал - Хуракан (4:2), гостинскиот играч Абила го постигна можеби најубавиот гол сезонава. Повеќе

После ваков корнер, да го извадиш од игра

Во плејоф мечот од Копа Либертадорес меѓу Клуб Национал и Коринтијанс, домашниот напаѓач Нико Лопез го изведе можеби најлошиот корнер во историјата на ова натпреварување. Повеќе

Куче што лае, трча по терен

На мечот Депортиво Такира - УНАМ Пумас во Копа Либертадорес (Јужноамериканската Лига на шампиони), синоќа наградата за играч на натпреварот ја доби едно убаво куче кое на кратко го прекина натпреварот. Повеќе

Лудиот фудбалер кој влезе во Гинис
Приказната за фудбалскиот пат на Мартин Палермо

Најдобриот стрелец во историјата на аргентинскиот фудбал е запишан во Гинис како првиот фудбалер што промашил дури три пенали на еден натпревар. Легенда е на Бока Јуниорс, а во Виљареал автограм на топката му барал малиот Фернандо Алонсо. Повеќе

Карлос Тевез ја распали Бомбонера

По лудиот гол против Атлетко Рафаела во првенството, Тевез синоќа постигна нов ефектен гол против Боливар во Копа Либертадорес. Неговата Бока славеше 3:1, а Карлитос го даде вториот гол. Повеќе