таг: јувентус

Буфон: Најјаките се секогаш најантипатични

За 16 години кариера во Јувентус, Џиџи Буфон го опишува чувството како е да се освојат 10 титули (од кои две спорни), што губиш, а што добиваш кога покажуваш верност и во најтешките денови и што значи зборот „ние“. Одличен осврт на легендата по освојувањето на шестото Скудето по ред. Повеќе

Син му на Лео Бонучи навива за Торино

На прославата на шестото скудето по ред во Серија А, стоперот на Јувентус излезе на теренот со двете синчиња, од кое едно едното навива за Торино поради што плачело зошто мора да облече дрес од Јувентус. Браво мали, така се станува верен на клубот. Повеќе

Каде сè пукаше тапата од шампањско за титула во Европа?

Во повеќето лиги од континентот завршија првенствата, се прославија шампионски трофеи, се пиеше и веселеше по цела ноќ. Некој репризираа прослава од лани, а некои после години и години му се израдуваа на златото. Повеќе

Денот кога Реал стана европски шампион после 32 години

На 20. мај 1998 година, Реал Мадрид со голот на Предраг Мијатовиќ во 67’ минута го победи Јувентус во финалето на Лигата на шампионите и после 32 години го врати највредниот пехар на „Сантијаго Бернабеу“. Повеќе

Со верност и срце од Серија Б до апсолутна доминација

На 19 мај 2007-ма, Јувентус го совлада Арецо во 39-то коло од Серија Б со 5:1 и три кола порано обезбеди враќање во прва лига. На 19 мај 2017-та се подготвува за меч кој треба да му го донесе шестото Скудето по ред, а потоа да се подготви за битката на 3 јуни во Кардиф. Повеќе

Господинот 32 трофеи

Агентот на Дани Алвеш неодамна изјави дека 34 годишниот Бразилец сега игра подобро отколку кога замина во Барселона во 2008-ма. Можеби некој нема да се сложи ама тоа е вистина и плус има ист број трофеи со Златан. Само двајца играчи на планетава имаат повеќе. Повеќе

Фудбалерот кој освои 5 титули во 3 земји на само 20 години

Просто кажано, ако сакаш да освоиш титула во првенство договори го младиот Французин Кингсли Коман, талентот кој ја освои француската, италијанската и германската лига. Повеќе

Клучните дуели на вечерашното финале меѓу Јуве и Лацио

Стадионот Олимпико во Рим вечерва ќе ги нагости финалистот од ЛШ и единствен тим во Европа кој е во игра за тројна круна и тимот кој практично ќе биде домаќин и кој со 72 гола по 36 кола во Серија А го сруши клупскиот рекорд на реализација. Повеќе

Каде е генерацијата која на Јуве му донесе Лига на шампиони

21 година го чекаат навивачите на Старата Дама највредниот трофеј во европскиот фудбал. Оттогаш наваму одиграа неколку финалиња, но никогаш не се качија на кровот на Европа, како што се качија нивните претходните пред повеќе од две децении. Кои беа тие? Повеќе