таг: Југославија

Мojaта мачка Југославија
Дебитантски роман на финско-косовски автор

Реткост е автор со потекло од Косово да се најде, и тоа со дебитантско дело, помеѓу одбраните за превод на англиски од престижен издавач. Но дали вметнувањето на зборот „Југославија“ во наслов кој треба да асоцира на „егзотично“ потекло и тешка имигрантска судбина знае да биде и маркетиншки трик? Повеќе

Единствените Ол Стар игри во Југославија кои ќе останат во аналите

Само вистинските југоносталгичари не го заборават 7 мај 1991-ва, датумот кога се одигра еден од најспектакуларните кошаркарски натпревари во историјата на Југославија. Најдобар забивач – Тони Кукоч, најдобар тројкаш – Аријан Комазец. Повеќе

Тито ги издигна Хрватска и Словенија на сметка на Србија?

Омиленото балканско хоби - претурање по историјата, само што доби интервентна доза стероиди во форма на 12 милиони страници документи на ЦИА од кои е тргната ознаката државна тајна, а таму: Тито, СФРЈ, Србија, Хрватска, Словенија. Повеќе

Автомобилската индустрија на Југославија
Југословенските „Момци од Медисон“

Во прашање е бизнис-ориентација, а не филозофија на потрошувачко општество, гласеше мотото под кое загрепската маркетинг-агенција Озеха од 1945-та на југословенските претпријатија им го продаваше капитализмот спакуван како социјализам. Повеќе

Прогноза од 1969: Како ќе изгледа Југославија во 2000?
Напред требаше да биде поарно

Kaков Жил Верн, каков „Вест ворлд“, какви црни дистопии. Видете колку полни со самоувереност и оптимизам биле прогнозите на новинари од некогашна Југославија. Од сето она што не им се остварило, најтрогателно е всушност најбазичното - што за иднината која ја предвиделе им снемало Југословени. Повеќе

Како златната генерација на Југославија направи сензација во Чиле

На секој 25 октомври Бобан, Шукер, Јарни, Просинечки, Штимац, Мијатовиќ и останатите деца на Мирко Јозиќ треба да се собираат во кафана и да почнат со муабетот „Сечате ли се шта смо урадили“. ФИФА на својот веб сајт денеска им посвети простор по повод 29 години од освојувањето на златниот пехар. Повеќе

„Да го погодев пеналот можеби немаше да има војна во Југославија“
Фарук Хаџибегиќ за Италија 90`

Хаџибегиќ беше вториот Босанец со најмногу настапи за селекцијата на Југославија. Играше на Мундијалот во Италија, а го имаше и во албумот Панини ЕП 1992 каде како учесник Данска ја уфрлија место нас. Се навраќа на еден многу важен историски момент. Повеќе

Дежуловиќ за хрватското кошаркарско проклетство

Пред пар месеци, бескомпромисниот критичар Борис Дежуловиќ напиша колумна во која подвлече паралела меѓу ЕП 1995 во Атина кога хрватските кошаркари го напуштија подиумот и ОИ во Рио 2016. Колумната е поактуелна деновиве отколку тогаш. Повеќе