таг: јапонија

Зошто јапонските деца сами одат на школо?

Дефне и Вљубениот ерген? Ѕвездички на Пинк? Не, една од најпопуларните детски емисии во Јапонија се вика „Мојата прва задача“. И во неа се праќаат деца до самопослуга по леб и млеко. Повеќе

Зошто јапонските деца сами одат на школо?

Дефне и Вљубениот ерген? Ѕвездички на Пинк? Не, една од најпопуларните детски емисии во Јапонија се вика „Мојата прва задача“. И во неа се праќаат деца до самопослуга по леб и млеко. Повеќе

Пензионерски субвенции на јапонски начин

Бетер од кај нас. На стари лица кои сè уште возат автомобил им даваат попусти за погребување ако доброволно ги предадат возачките дозволи. Повеќе

Најстариот фудбалер во историјата постигна гол

Казујоши Миура e една година година разлика во возраст со Христо Стоичков кој се повлече пред 14 години, но тоа не го спречи денеска да стане највозрастиот стрелец во историјата на фудбалот. Што мускули ќе имаше? Повеќе

Како да исчистиш автопат од 20 метри висок снег

Разговорот е со локални возачи на камиони за чистење снег од крајбрежниот јапонски град Тојама, кој со просек од околу 4 метри снег годишно за јапонски услови и не е нешто страшно снежен град. (Рекордер им е бањското одморалиште Сукају Онсен со просек на врнежи од 17,6 метри снег годишно.) Повеќе

Изгубени во Трампот
Маките на Јапонци што треба да го преведуваат Трамп

Тој е толку пресамоуверен, а логички неубедлив што со пријателите преведувачи се шегуваме дека ако ги преведуваме неговите зборови како што се, едноставно ќе звучиме како да сме глупи, објаснува преведувачката и универзитетска професорка по преведување, Чикако Цурута. Повеќе

Зошто во Јапонија нема масовни пукања?

Јапонија има една од најниските светски стапки на злосторства сторени со огнено оружје. Само шест во текот на цела една година, наспроти 33.599 вакви случаи во САД. Во што е тајната? Повеќе

Колоната на јапонскиот премиер се вклучува во сообраќај

Чисто за да утврдиме што се случува пред да продолжиме: колоната на јапонскиот премиер се вклучува во сообраќај. Повеќе

На кои стадиони има фантастична атмосфера?

Покрај неизоставниот „Енфилд Роуд“, тука се уште и стадионите на Севиља, на Урава Ред Дајмондс од Јапонија, Рома, Фенербахче, Борусија Дортмунд, Селтик. ПАОК, Розарио Централ. Повеќе