таг: историја

Историски пласман во Серија А за Беневенто, има и наш
Benvenuto Benevento

Две промоции во две сезони, од Серија Ц во Серија Б, и синоќа историски пласман на клубот од Југот во елитната Серија А. Што треба да знаеме за тимот во кој со успех игра и Македонецот Никола Јакимовски. Повеќе

Каде ни е точно душата?
На Задушница

Пребарувајќи илустрации за овој текст останавме зачудени од скудниот избор на визуелни претстави на „душа“. Те некои апстрактни форми, облаци, пеперутки, маглини. Ако е тешко нешто да визуелизираш, тоа е затоа што е тешко воопшто да го разбереш. А кога е во прашање душата, тоа е тешко веќе илјадници години.  Повеќе

Цвеклото на Ајнштајн: книга за различните фобии поврзани со храна

Бритни Спирс мрази ролат од мелено месо и секаква „набабрена“ храна. Артуро Тосканини мразел риба. Ен Рајнд се грозела од салати. Оваа книга е истражување на светот на храната, но од страната на аверзиите кон неа. Повеќе

Лизгава историја на путерот
Книга што мириса на кроасан

Од скромно сточарско потекло до кулинарска ѕвезда - вака би можела да гласи една богата историја на путерот. Токму тoa e и насловот на книгата за вистинскиот „шеф“ во кујните на познатите шефови. Повеќе

„Вештерката Агнеси“ - како погрешен превод довел до необично име на математички концепт

Се работи за крива, која и денес се користи во математика и статистика, а нема врска со никаква вештерка, туку само со погрешен превод. Повеќе

Историјата на целиот свет
Големиот масакр на кучиња и мачки во Британија
Една поинаква историја

Деновиве (и не само деновиве) кај нас е актуелна темата со расфрлањето отров по улици со кој се трујат уличните животни. Но во екстремни околности низ историјата луѓето се решавале сами да ги еутаназираат своите миленици. Оваа книга зборува за една таква трагедија, која се случувала непосредно пред Втората светска војна. Повеќе

Како да прикажеш историја на филм?

Еден куп историски настани ги знаеме затоа што сме ги гледале преточени во филм, а не затоа што сме гледале документарни снимки од истите. Колку е голем јазот помеѓу овие две прикажувања на она што (наводно) се случило? Повеќе

Холандија веќе беше доминантно муслиманска
Колонијална амнезија:

Холанѓаните со децении успеваат да работат на својот имиџ на толерантни и лежерни луѓе кои си бркаат работа и не се мешаат во туѓи животи. Па сепак, малку е чудно како масовно се заборава дека само до пред 70 години и тоа како се мешаа; со војска, окупации и масовни убиства. Сè за тија пусти пари. Повеќе