таг: интер

Табелата во Серија А по заминувањето на Де Бур

Франк де Бур освои 4 титули по ред со Ајакс во рок од 6 сезони, но кога дојде во Интер го удави клубот во долниот дел од табелата. Неговиот наследник Стефано Пиоли не е некое славно тренерско име ама... Повеќе

Муриљо од Интер го даде голот на сезоната

Колумбискиот стопер Џејсон Муриљо вечерва против Болоња во Купот на Италија го постигна најубавиот гол на сезоната. ФИФА веќе може да му ја додели наградата „Пушкаш“ за оваа сезона. Повеќе

Главниот фудбалски фрик во Европа во ’90-те
Тарибо Вест

До ден денес не е разјаснета дилемата колку години точно има Тарибо Вест кој во Европа се прослави со смешните шарени плетенки, но и со добрата игра во одбраната за Интер, Милан, Оксер и пред сè Партизан со кој играше во Лигата на шампионите против Реал Мадрид. Повеќе

Најлудиот пресврт на Интер со снимка од Телма

Благодарение на неговото височество Јутјуб налетавме на еден ретро хајлајтс од Серија А (9 јануари 2005), која имаше посебен шмек кога одеше на Телма. Пет преноси за викенд, па ти си бираш што да гледаш. Во 83 минута Бранко Илиевски му запишува пораз на “својот“ Интер откако Кутузов ја носи Сампдорија до водство од 0:2 на Меаца. Остатокот ќе мора сами да го видите. Повеќе

Во кој клуб ќе работи Диего Симеоне после Атлетико

Откако во Катанија го направи првиот чекор кон славата, отворено му се нудеше на Лацио, но режимот на Лотито му ја игнорираше кандидатурата. Можеби судбината така сакаше затоа што во Атлетико доби одврзани раце и улога тренер/менаџер каква што не би добил во Италија. Повеќе

Лобот на Тоти против Интер во 2005-та

Рома му гостуваше на Интер во големото дерби на „Џузепе Меаца“ и славеше со 2:3. За водство од 0-2 тогаш Ил Капитано постигна маестрален гол и преку 80.000 луѓе станаа да му аплаудираат. Повеќе

Од крадец на велосипеди до најголем Казанова во Европа
Фудбалскиот пат на Кристијан Бобо Виери

Во својата биографија Бобо Виери раскажува како ја пцуел жена му на Морати без да знае која е, колку пари изгубил на покер со Роналдо, за интимите со најубавите манекенки во Италија и за Ферарито кое му го купил контроверзниот Хесус Хил од Атлетико Мадрид. Повеќе

Тифозите на Интер не го заборавија Пандев

Капитенот на Македонија, Горан Пандев синоќа со Џенова му гостуваше на својот поранешен клуб Интер со кои освои сè што можеше да се освои. Курва Норд, северната трибина на „Џузепе Меаца“ не го заборавила Македонецот и со скандирање го поздрави при неговото влегување во игра во 79’ минута. Повеќе

Интер пред празна „Меаца“ се прости од Европа
Лига Европа

После неколку порази и очајната сезона, тифозите на Интер решија да не ги поддржат играчите вечерва против Спарта Прага каде Интер со триумф во финишот се прости од уште еден европски дебакл. Повеќе