таг: интер

Утките на Ацо Стојков и Дарко Панчев со Интер
Најголемите промашувања во Италија

Италијанскиот Скај Спорт се навраќа на оние играчи кој од овие или оние причини, дошле како метеори но мистериозно не успеале во Серија А. Први во редот се Панчев, Роби Кин и Египѓанецот Мидо, а на листата е и некогашниот страшен талент од Струмица. Повеќе

Најголемиот малер меѓу тренерите кој загуби 10 финалиња

Хектор Раул Купер е познат аргентински тренер кој во кариерата (тренерска) изгуби шест финалиња а во онаа играчката изгубил четири финалиња. Нема поголем малер меѓу тренерите. Повеќе

Најлудиот сингл уплатен на дербито во Италија

За ваков тикет човек или треба да има многу пари на кои не знае што да им прави или да е богат коцкар во душа на кој веќе му се здосадило да оди во казино, па свртел на фудбал. А можеби се работи за нешто трето. Повеќе

Кои клубови трошат најпаметно на трансфер пазарот

Во големото богатство на најелитните лиги во европскиот фудбал се кријат голем број на погрешни инвестиции за играчи кои се брзо заборавени. Има клубови кои се лузери за успеси во однос на тоа што го трошат. Најдобар пример е Атлетико Мадрид, лош пример двете екипи од Милано. Повеќе

Каде сè влегоа Кинезите во спортот
Кина врти каде што бургијата не сака

Полека но сигурно кинескиот капитал ја преплавува Европа. Кинези стануваат газди на француски, англиски, италијански и шпански фудбалски клубови, а „опипуваат“ терен и за влез во НБА, НХЛ, МЛС во САД. Повеќе

Еден типичен ден на Интер за време на тројната круна со Мурињо

Историска сезона на Интер се смета 2009/2010 кога освоија Скудето, Куп на Италија и Лига на шампиони или на италијански позната како Tripleta. Една доста занимлива претпоставка за тоа како им изгледал еден ден. Го има и нашиот кој не ја носел колата на перење, а требал да го вози Мурињо. Повеќе

Балканскиот Јојо се препороди во Севиља
Стеван Јоветиќ

На 17 години Стеван стана капитен на Партизан а на 20 им даваше голови на Ливерпул и Баерн во Лигата на шампионите. Во Англија го мачеа повреди, кам-бекот во Италија му го обележаа повреди, а сега на два меча во Севиља покажа повеќе од трите претходни сезони. Повеќе

Најатрактивниот кош од табла го постигна голман на Интер

За Јонут Андреи Раду тешко дека сте чуле. Се работи за 19 годишен Романец кој е дел од Интер од 2015-та, а има само еден настап. Еве што прави во слободно време кое изгледа го има на претек. Повеќе

Сите 28 гола од слободен на Пирло во Серија А

Во фудбалот постои термин „Пирловски“ топки па така кога некој играч ќе даде долг прецизен пас коментаторите брзо го споменуваат докторот. Еве ги сите негови голови од слободен удар додека играше во италијанската лига. Повеќе