таг: Холивуд

Нејмар шутираше преку главниот булевар во Холивуд

Во живо во шоуто на Џими Кимел, бразилскиот ас имаше задача да даде гол од еден на друг висок облакодер во Холивуд. Нејмар е во САД каде во петок игра пријателска против Аргентина. Повеќе

Ричард Гир: Кинези не ми даваат да глумам во Холивуд

Одамна го немало со битна улога во голем филм а нему му е јасно зошто. Затоа што уверувањата и пријателствата имаат своја цена. Холивуд го држи кинескиот капитал а Ричард Гир е стар пријател со Далај Лама. Повеќе

Зошто Де Ниро се брука со оние глупи филмови?

На планетава во моментов веројатно нема актер со толку легендарно портфолио. Ловец  на елени, Таксист, Кум, Разјарениот бик... Па сепак, Роберт Де Ниро со години и упорно го сере тоа свое наследство, глумејќи инфантилни ролји во куп боза филмови. Не можеше ли овој наш јунак да реши да старее како Џин Хекман или Шон Конери? Повеќе

Мрачното оригинално сценарио за „Прекрасна жена"
25 години од една холивудска бајка

Филмот којшто се смета за антологиски во жанрот романтични холивудски филмови, во првичната верзија не бил ни од далеку таков. Како дошло до тоа мрачен филм за зависничка-проститутка и богаташ-кретен да стане современа бајка? Повеќе

Порното е пофеминистичко од Холивуд

И пред и позади камерите, порно индустријата е пофеминистичка отколку Холивуд, смета порно ѕвездата со српско потекло Стоја (име одбрано по презимето на баба ѝ, Стојановиќ) Повеќе

Силните жени се мртви, да живеат комплицираните
Од лошо полошо :)

Концептот на силни женски карактери последните години беше многу ценет во квалитетната филмска драматургија на Холивуд. Но, работите се менуваат. Тоест комплицираат.   Повеќе

Зошто Русите секогаш се негативци?
Холивудски стереотипи

Без разлика од кога гледате холивудски филмови, јасно ви е дека штом се појави Русин, речиси е фикс дека тој ќе биде негативец. Истото им е јасно и на Русите, и ова не им се допаѓа. (Нормално, затоа што се негативци и сакаат сè да расипат.) Повеќе

Германски тв кошмар за холивудските фаци

Додека некои од нас сè уште не можат да ја од-видат Неда Украден со фаца и говор на телото на Рамштајн од „Твоето лице ми звучи познато", во други контексти дефиницијата на „бизарно" во телевизиските шоуа е за неколку нивоа повисоко. На Германците на пример не им е доволно некој да е маскиран во Тома Здравковиќ, туку треба и да крши ореви со гз. Повеќе

Платите на Холивуд

Само заради добриот договор Роберт Дауни Јуниор од третиот дел за Ајрон мен заработи 75 милиони долари, инаку кога не е супер-херој обично наплаќа по 15 милиони долари за филм. Ако не ги имаме предвид животните, во Холивуд најслабо платени се асистентите на агентите со 10 до 13 долари на час. Повеќе