таг: горан пандев

Несторовски и Николов за прва победа на Македонија
Квалификации за СП

Македонската фудбалска репрезентација по цели шест години оствари победа на гостински терен. Вечерва во Вадуз, „црвено-жолтите“ го добија Лихтенштајн 0:3 (0:1) и ги освоија првите три бода во групата Г. Повеќе

Шест години од моментот кога Пандев ја замрзна Алијанц арена

Интер во сезоната 2010/2011 доби тешка задача, а тоа е да го одбрани трофејот во ЛШ со Леонардо како тренер. Стигна само до топ 8 фазата и тоа по најтешкиот пат наречен Баерн Минхен во осминафиналето, благодарение на левицата на Горан Пандев во 88-ма минута за конечни 2:3. На првиот дуел Баерн славеше 0:1. Повеќе

Се сеќавате ли на дуелот меѓу Пандев и Ибрахимовиќ во Ѓорче?

На Градски/Филип Втори во Скопје сме виделе еден куп ѕвезди од типот на Бекам, Лампард, Руни, Чави, Иниеста, Нистелрој, Робен, Буфон...ама во населба Ѓорче Петров немало и нема повторно да се појави фраер како Златан Ибрахимовиќ. Среќа што имаме снимка. Повеќе

Брат му на Пандев - една од трансфер утките на Динамо Загреб

Го најавуваа како наследник на неговиот славен брат, но Сашко не го демонстрираше потенцијалот кој го донесе во хрватскиот шампион, клуб кој е отскочна даска за многу млади таленти. Патот го врати назад во родната Струмица каде сега е капитен. Повеќе

Гол на Пандев против Лацио

Кога веќе не добива шанси во Серија А, македонскиот репрезентативец ги користи приликите кои ги добива во дресот на Џенова во Куп натпреварите. На осминафиналниот натпревар во Рим, Лацио имаше водство од 2:0, но во 41 минута Пинила го намали резултатот, а во последната минута од првото полувреме Пандев погоди против својот поранешен клуб за 2:2 на паузата. Повеќе

Единствениот хет-трик на Пандев во Серија А

11 јануари 2009-та сигурно му буди убави спомени на нашиот најдобар фудбалер бидејќи тоа беше денот кога го постигна првиот и последен хет-трик во италијанското фудбалско првенство. Следниот го постигна за Галатасарај во Куп натпревар. Повеќе

Несторовски и Трајковски за делириум на Палермо кај Пандев на гости

Со деби настапот и деби голот на Александар Трајковски оваа сезона, Палермо успеа да направи луд пресврт во Џенова и тоа благодарение на двајцата македонски напаѓачи кои ја завршија работата во 90-та минута. Иле асистираше, Трајковски погоди. Повеќе

Тифозите на Интер не го заборавија Пандев

Капитенот на Македонија, Горан Пандев синоќа со Џенова му гостуваше на својот поранешен клуб Интер со кои освои сè што можеше да се освои. Курва Норд, северната трибина на „Џузепе Меаца“ не го заборавила Македонецот и со скандирање го поздрави при неговото влегување во игра во 79’ минута. Повеќе

Еврогол на Пандев за Џенова

Откако веќе долго време е на клупата и ретко кога добива шанса, капитенот на македонската репрезентација Горан Пандев вечерва на куп средбата Џенова - Перуџа постигна гол после подолго време. Струмичанецот зголеми на 2:0 во 37’ минута откако претходно синот на Диего Симеоне го отвори резултатот во 3’ минута. Повеќе