таг: фудбалска репрезентација на холандија

Холандскиот стручен штаб во Бугарија

Најголемото изненадување во досегашниот тек од квалификациите го направи репрезентацијата на Бугарија која со 2:0 ја совлада Холандија. Во ситуација кога Бугарите можеа да дадат уште некој гол и тотално доминираа, холандскиот селектор и неговите соработници дремеа на клупата. Повеќе

Пресинг од кој фаќа паника

Што е разликата меѓу фудбалот во 70-те и сега? Има многу разлики, особено ако погледнете како селекцијата на Холандија во времето на Јохан Кројф бркаше топка. Повеќе

Тренинг тајните на славниот Ајакс од ’90-те

Холандскиот Ајакс важи за клуб со најдобра младинска академија на светот. Тоа и не е толку непознато, колку што беше непознато како тренирале Давидс, Клајверт, Ван дер Сар, Бергкамп, Овермарс, Рајзигер, Богард. Некој од вас сигурно вакви работи имал на физичко во основно. Повеќе

Франк Де Бур - полковник или покојник
(Р)еволуција

Холанѓанецот има одлични тактички замисли. Тоа го докажа веќе со младиот тим на Ајакс. На „Меаца“ има проблем со адаптацијата и суетите на големите ѕвезди, но фудбалскиот јазик е универзален, па така Де Бур на пример го извади најскапиот фудбалер на тимот во 27. минута зашто не го слушал. Повеќе

Не се кладете како Андријана Јаневска

Во плејадата прогнозери за средбите од Европско деновиве се огласија и нашите поп пејачи. Андријана Јаневска на пример типува на Холандија, селекција за која навивала уште пред 26 години, па дури и денес кога холандските фудбалери Европското го гледаат пред телевизија. Повеќе

Кој е најдобриот состав од Европските првенства

Селекцијата на Бразил со Пеле од 1970-та која го освои Мундијалот во Мексико ја сметаат за најсилна од Светските првенства, но кој го заслужува овој епитет на Европските првенства. Холандија 1988? Франција 2000? Шпанија 2008/2012? Повеќе

Незаборавни моменти од Европските првенства

Со мечот Франција - Романија во петок од 15:00 часот започнува Европското фудбалско првенство, 15. јубилејно издание. Во таа пригода одвоивме неколку моменти од најголемите турнири на континентот одржани во блиско минато. Повеќе

Ван Бастен сака фудбал без офсајд

Легендата на холандскиот фудбал Марко ван Бастен верува дека фудбалот треба да доживее бројни промени во однос на правилата, за да остане атрактивен. Тој лично би го укинал офсајдот. Повеќе

Писмото на омилениот противник на Јохан
Од каде потекнува дриблингот Кројф?

Шведскиот бек Јан Олсон играл на високо ниво цели 18 години, но јавноста го запамети по потегот кој му го направи брилијантниот Јохан Кројф на Светското првенство 1974. година. Повеќе