таг: франческо тоти

Ќе фалат овие момци

Сезоната 2016/2017 ги носи во заслужена пензија: Франческо Тоти (40), Филип Лам (33), Чаби Алонсо (35), Џон Тери (36), Дирк Кајт (36) и Максвел (35). Сите име до име и сите со кариери за почит кои ќе се раскажуваат во книги. Првиот имаше испраќање како Бог, а последниот е рекордер со 37 трофеи. Капа доле за сите вас. Повеќе

Плоштад Франческо Тоти, VIII крал на Рим

Колкаво е значењето на Тоти во главниот град на Италија покажува и денешното изненадување кое го направија Романистите на еден од нивните историски плоштади каде се собираат. Ако е до нив, ова веднаш би го реализирале. Повеќе

Балотели ја оплеска со поздравот до Тоти

И покрај сè...денеска фудбалскиот свет ќе загуби голем шампион. Почит за големиот капитен, напиша Марио Балотели на социјалните мрежи. Сè ќе беше во ред ако само постираше друга слика, бидејќи оваа е од годинашното римско дерби одиграно на 30 април на кое Лацио ја совлада Рома со 3:1, а на сликата со Тоти во позадина се навивачите на Лацио кои слават. Повеќе

Колку заработил Тоти за 24 сезони во Рома

Иако финансискиот дел од приказната меѓу Рома и Тоти е во втор план, а тој ќе заработеше многу повеќе ако заминеше во поголем клуб, сепак овде првенствено зборуваме за две работи, верност и љубов, а не за пари. Со 24 годишниот работен стаж, капитенот ќе може да ужива во длабока пензија. Повеќе

Кое е детето на кое Тоти му ја даде капитенската лента

Во Рома е продолжена традицијата - капитенската лента да му припадне на оној којшто израснал во клубот и кој најдобро знае за грбот на римскиот клуб. Повеќе

Писмото со кое Тоти го расплака Рим

Со помош на жена му Илари, Франческо Тоти напиша писмо со кое ги стопи срцата на 80.000 навивачи на Рома кои го слушаа и плачеа додека го чита. Рече дека ако не успее ќе го дочита ќерка му, но капитенот издржа машки 12 минути, можеби најтешките во неговиот живот. Повеќе

Фотографии на годината од испраќањето на Франческо во пензија

Плачеше и старо и младо, и романисти и лацијали и машко и женско. Времето во Рим синоќа како да застана - од фудбалот се прости најголемиот Римјанин уште од Цезар. Повеќе

Олимпико е во солзи, антологиско испраќање на капитенот

Што и да смислеа друго, не можеа да му направат повеличествен начин на испраќање во пензија. Франческо Тоти (Рома, 1993-2017) го имаше веројатно едно од најемотивните збогувања во историјата на фудбалот. За време на последниот негов круг на атлетската патека на Олимпико владееше колективна тага кај сите. Малку е да се каже за него дека е само легенда на Рома. Снимкиве влегуваат во историја и не се бришат. Повеќе

16-годишно дете даде гол во Серија А

Не поминаа ни 24 часа откако Мојзе Кин стана најмладиот фудбалер кој дал гол во Серија А, а попладнево малиот Пјетро Пелегри кој неодамна наполни 16 години ја донесе Џенова во водство против Рома на „Олимпико“ на прошталниот меч на Тоти и го сруши рекордот! Повеќе