таг: франческо тоти

И тифозите на Лацио му оддадоа почит на Тоти

Легендите како него се над секој ривалитет. Откако на стадионите ширум цела Италија навивачите се отпоздравуваат со Тоти кој ја завршува кариерата, сега редот стигна и на оние од кои не се очекуваше многу. Најголемите ривали во животот и кариерата на Франческо, оние од Северната трибина Curva Nord на мечот против Интер синоќа го поздравија Il Capitano. Повеќе

Сан Сиро со стоечки овации до Тоти, Спалети тераше инает

На најавата на играчите пред мечот Милан - Рома, кога спикерот стигна до бројот 10 на гостите, цел стадион стана и со долг аплауз ја поздрави легендата која сезонава завршува со фудбалот. Спалети не го стави во игра и продолжи да тера инает. Повеќе

Дебитантските голови на ѕвездите во Серија А

Шева на 22 години за Милан, Роналдо на 20 години за Интер, Клосе на 32 години, Балотели на 17 и сите најпознати фудбалери од италијанското првенство кои даваа дебитантски гол на разни стадиони ширум Италија. Повеќе

Треба ли да се повлече 10-ка на Тоти?

Дресовите на Роберто Баџо, Паоло Малдини, Хавиер Занети и на ред други легенди заминаа во историјата. За дресот на човекот кој е рекордер по број на настапи и голови во Рома и кој игра таму од времето кога ние уште немавме фудбалска репрезентација, се води дебата. Повеќе

Што се случи во светот откако дебитираше Тоти

На 28 март 1993-та на мечот Бреша - Рома, Вујадин Бошков му даде шанса на еден тинејџер по име Франческо Тоти. Епа истиот тој Тоти уште игра за Рома, а во меѓувреме САД назначи тројца претседатели, Роџер Федерер го освои првиот Гренд слем итн, итн... Повеќе

32% од играчите во Серија А не биле родени на дебито на Тоти

Денес во најдобрата италијанска лига играат 529 фудбалери од кои дури 168 не биле уште родени кога Франческо Тоти за првпат заигра за Рома. Тоа се случи на денешен ден, 28 март пред 24 години кога Вујадин Бошков го пушти пред крајот од мечот Бреша - Рома (0-2). Повеќе

Го игра ли Тоти последниот меч во Европа?

На 28 март 1993 година на само 16 години, 6 месеци и 1 ден Франческо Тоти првпат истрча на Олимпико во дресот на Рома која вечерва против Лион ќе игра да му го продолжи патот на ветеранот низ Европа. Повеќе

Класика в жанра

Се викаше ’Тајниот Турнир’ а беше познат и како ’Кафезот’. До ден денес е најславна рекламна кампања на Најк која што коинцидираше со Светското првенство 2002. Повеќе

Борбата на суетите кога треба да се одбере број на дрес

Кога во една иста екипа ги имаш Кристијано Роналдо и Раул, Баџо и Дел Пјеро или Тоти и Дел Пјеро се знае каде може да се јави проблем. Во ефикасноста во никој случај, туку во тоа кој ќе ги земе 7-ка и 10-та. Проблемот се решавал со авторитет или попуштање. Повеќе