таг: џиџи буфон

Џиџи Буфон остана последен да слави со навивачите
Цитат на денот од Џанлуиџи Буфон

„Со задоволство го менувам дресот со секој, тоа е знак на почит. Се сеќавам еднаш кога бев мал и кога замолив еден играч да ми го даде дресот, тој ме одби. Тоа многу ме погоди, така што тогаш одлучив дека ако станам голем играч, ќе ми биде срам ако така се однесувам“, изјави Буфон по мечот со Монако и не откри кој бил тој играч. Повеќе

Никој друг вака не брани на 39 години

Јувентус стигна до 600 минути без да прими гол во Лига на шампиони. Една од главните причини за тоа е што го имаат Џиџи Буфон, еден и единствен кој како старее така му расте формата. 100 одиграни средби за Јуве во ЛШ, 60 од нив без примен гол. Како ли ќе се навикнат навивачите да го гледаат Јувентус без него. Повеќе

Кога се роди Мбапе, Буфон го запиша својот 108-ми настап

Јувентус ќе игра против Монако во полуфиналето од ЛШ, а Буфон ќе го брани голот од Мбапе. Според возраста тоа ќе му дојде како да играат татко против син. Џиџи има 39 години, а Калиан 18. Денот кога се роди малиов, се играше дуелот Емполи - Парма 3:5 на кој Буфон го оствари својот 108-ми настап за Млекарите. Повеќе

Што голманишта ќе беа Ноер и Буфон

Ќе речат голманот со своите одбрани го добива мечот во ракомет, а што да кажеме за двајцава монструми кои во последниве два дена во ЛШ реагираа како Штербик. Да не беа овие нивни луди интервенции Јувентус сигурно ќе патуваше на реваншот со примен гол, а Реал ќе имаше убедлива победа од некои 1:4, 1:5. Повеќе

Буфон врати се, доста му е

Тренерите на големите екипи имаат пракса во Купот секогаш да бранат резервните голмани, па дури и во завршницата на овој турнир. Јувентус за малку ќе се покаеше вчера што Бразилецот Нето почна од почеток и направи неколку кардинални грешки после кој Јуве примаше голови. Мертенс му даде гол 8 секунди откако влезе во игра. Повеќе

Најдобриот тим составен од колеги на Буфон

Легендарниот италијански голман вечерва против Албанија се спрема за голем јубилеј од 1.000 натпревари во кариерата. По тој повод Скај Спортс го состави најдобриот тим со кои Џиџи играл во кариерата на клупски или репрезентативен голман. Повеќе

Дебито на бесмртниот Џиџи кој во петок стигнува до 1000-ка

612 настапи за Јувентус, 220 за Парма, 167 за Италија. Со настапот во петок против Албанија незаменливиот господин Џиџи Буфон слави голем јувилеј - 1.000 настапи во кариерата. Сè почна на 19 ноевмри 1995-та кога Невио Скала му даде можност да дебитира против Милан на 17 години. Мечот заврши 0:0, а тинејџерот на Парма блесна на дебито. Од негова играше Стоичков, а од спротивната страна во напад беа Веа и Баџо. Повеќе

Икер и Џиџи на квиз

Кога на една страна ќе го седнеш Џиџи Буфон, а на другата Икер Касиљас резултат е вкупно 42 трофеи и по 167 репрезентативни настапи за двајцата. Секогаш се почитуваат и секогаш се испраќаат со гушка после секој натпревар. Двете голмански легенди одговараат на прашања пред дуелот Јувентус - Порто. Повеќе