таг: диего марадона

Камерунецот со 21 браќа и сестри кој стана дел од „Непобедливите“ на Арсенал
Лорен Бисан Етаме

Еден од 22-та браќа и сестри како мал со семејството се сели од Камерун во Шпанија која била почеток на неговиот фудбалски пат. Од другарствата со Марадона и Ето и многу трофеи, стана легенда на Арсенал. Повеќе

Како касапите го чувале Марадона

Диего Марадона важи за еден од најфаулираните фудбалери во историјата и тоа во време кога степенот на заштита на играчите не бил како денес. Малиот Диего ѕверски го фаулирале по 28 пати на натпревар а најголем крвник му бил Џентиле од Италија. Повеќе

Патот на Ел Матадор, човекот кој го сакаше целиот југ

Единсон Кавани беше икона кај навивачите на Наполи. Италијанските новинари не престануваа со комплименти за него, а Уругваецот го воодушеви и Диего Марадона. Но во Париз налета на Златан Ибрахимовиќ од чија сенка излезе сезонава. Повеќе

Марадона ќе ја бодри Аргентина во финалето против Хрватска
Дејвис Куп

Еден од најомилените спортисти во Аргентина, Хуан Мартин дел Потро важи за голем патриот од кого неговите сонародници очекуваат да им ја донесе долго очекуваната титула во финалето на Дејвис Купот. Од другата страна ги чекаат Марин Чилиќ и преполната Арена во Загреб. Повеќе

Фудбалското револуционерно деби

Малиот гениј се појави на 20 октомври 1976 година во дресот на Аргентинос и на возраст од 15 години ги направи првите чекори во кариерата која ќе се трансформира во светот на фудбалот. Повеќе

Марадона му се пушти на Верон на хуманитарен меч

За време на ревијалниот меч на сите ѕвезди со цел собирање средства за настраданите во земјотресот во Аматриче, Диего Марадона се однесуваше како да игра дерби Бока - Ривер, па му се пушти на сегашниот претседател на Естудијантес Ла Плата кој наводно не сакал да му подаде рака. Повеќе

Страшната акција на Диего и најлудиот коментатор ’94-та

На една од најубавите средби од Мундијалот 1994 година во САД, Аргентина со 4-0 ја збриша Грција. Три парчиња им спакува Габриел Батистута а голот на Марадона во 60-та минута го збудале и коментаторот и самиот Диего кој подоцна го суспендираа поради тоа што паднал на ефедрин. Повеќе

Градот на фудбалот и конечната пресметка

Главен фудбалски град на Аргентина не е Буенос Аирес, туку Розарио. Во ова место, на грбот на ривалитетот меѓу „Канаљас“ и „Лепрозос“ израснале најголемите таленти во земјата. Повеќе

Бев бунтовен како Јоко Оно и Џон Ленон
Приказна за фудбалскиот пат на Матиас Алмеида

Фудбалерот за кои навивачите на Лацио извадија знаме „Сакаме 11 Алмеиди“ се избори со алкохолизам, депресија и апатија, го освои Супер Купот на Европа, се врати во татковината и успеа да го врати Ривер во првата лига. Повеќе