таг: челси

Скаути со големи тефтери доаѓаат на Европско

Покрај стандардните акредитации за новинари, барања до УЕФА за присуство на големите настани бараат и ловците на таленти кои во Полска ќе се појават во рекорден број. Од Арсенал, Сити, Барса и Лестер, до Галатасарај и Дортмунд, сите праќаат свои луѓе. Повеќе

Како Челси стигна до титулата

Зад англискиот шампион сезонава се кријат импресивни бројки, а најважните од нив се спакувани во ова видео. Прво за издвојување е дека се прваци и во фер плеј бидејќи немаат добиено ниту еден црвен картон. Пресвртницата ја направи Конте кој на 1 октомври почна со 3-4-3, формација со која освои 77 од можни 90 бода и која оствари маестрална гол разлика 33:7.  Повеќе

Колку пари ќе заработи секој клуб од Премиер лига за сезона 2016/2017

Најбогатата лига во светот која дели колач од ТВ права вреден 5,5 милијарди фунти, ги прави богати и клубовите кои ја напуштаат лигата, па така на пример еден Сандерленд фаќа џаде во втора лига со 100 милиони фунти или 50 помалку од шампионот. Повеќе

Каде сè пукаше тапата од шампањско за титула во Европа?

Во повеќето лиги од континентот завршија првенствата, се прославија шампионски трофеи, се пиеше и веселеше по цела ноќ. Некој репризираа прослава од лани, а некои после години и години му се израдуваа на златото. Повеќе

Импресивниот Челси претставен со 11 рекорди

Сините од Лондон брзо го заборавија Мурињо и сезонава го свиреа. Тоа не е убаво, бидејќи пред сè тој и неговите претходници и наследници учествуваат во изградба на еден силен Челси кој во ерата на Амбрамович стигна до импресивни бројки. Повеќе

Пет години откако Дрогба сам го победи Баерн во финале

Прво го израмни резултатот со неверојатен гол во 88. минута од мечот и го однесе финалето со Баерн во продолженија, а потоа го заби победничкиот гол во пенал серијата. Легенда. Повеќе

Откако Абрамович заигра казачок на Стемфорд Бриџ

Роман го презеде Челси во 2003-та година и во овие 14 години освои најмногу трофеи од сите конкуренти. Неговата империја донесе титули во Премиер лига, во ФА Куп, во Лига Куп, во Лига на шампионите и во Лига Европа. Повеќе

Жена му на Конте се расплака од среќа

Поранешниот италијански селектор неколку пати зборувал колку лично тешко му паднал животот во Лондон без жена му Елизабета Мускарело и децата. И покрај тоа, Италијанецот ја освои титулата уште во првата сезона со Челси (шеста за Сините во историјата), а жена му синоќа се расплаче од среќа на „Стемфорд Бриџ“ каде се ореше ’Антонио, Антонио’. Повеќе

Тери става глава каде што некој не би ставил нога

Иако сезонава беше меѓу резервите, Антонио Конте не е Спалети и му даде 90 минути можност на Џон Тери да го осети Стемфорд Бриџ како што треба, веројатно за претпоследен пат. Тој возврати со гол уште по 22 минути игра и борбеност како да е ова финале во ЛШ. Повеќе