таг: бундеслига

500 денари по натпревар за секој навивач на Баерн со сезонски билет

Германските клубови и натаму држат лекции за тоа како треба да се ценат верните навивачи и нивниот џеб. Половина екипи од Бундеслигата ги поскапеа цените на влезниците за следната сезона, но тоа не е ништо за нивниот стандард. Повеќе

Два клуба со ист спонзор ќе играат во Лига на шампионите
УЕФА пресече

По некои „структурални измени“ УЕФА донесе одлука околу спорното прашање за учеството на Ред Бул Салцбург и Ред Бул Лајпциг во Лигата на шампионите, места кои двете екипи со ист сопственик и спонзор ги заслужија во австриската и германската лига. Повеќе

И после Италијанците не давале голови

Стандард муабет на двајца другари кога ќе отворат билтен и ќе решат да играат на голови е следново: Батали ги Французите не паѓаат таму многу голови, дај да ги видиме Германците. Статистиката вели дека муабетот им држи вода, ама ако ги бркале сезонава и жабарите немале да згрешат. Повеќе

Резервниот голман на Баерн кој освои 13 трофеи а одигра само 8 меча

Нема многу играчи на светов кои може да се пофалат со тоа што му успеа на Том Штарке, третиот голман на Баерн на кого не му сметаше 5 години да дреме на клупата но и да се радува на еден куп титули. Повеќе

Кој испадна, кој влезе, кој оди во Европа од најдобрите лиги

Фудбалската сезона во најдобрите европски лиги заврши, па време е за мала рекапитулација на состојбата во Англија, Шпанија, Италија, Германија, Франција, Холандија, Русија, Белгија, Турција, Португалија и Украина. Повеќе

Првата жена главен судија во Бундеслига

Германската фудбалска федерација реши од следната сезона да ја промовира судијката Бибиана Штејнхаус од втората лига во Бундеслига. Повеќе

Денот кога Шалке беше шампион само 4 минути

Тоа што му се случи на Баерн Минхен во финалето од ЛШ 1999-та против Манчестер, слично нешто му направи на Шалке две години подоцна. И неутрален навивач да го гледа овој развој на настаните сигурно ќе се возбуди, а да не зборуваме за оние што им се најверни. Повеќе

Фудбалерот кој освои 5 титули во 3 земји на само 20 години

Просто кажано, ако сакаш да освоиш титула во првенство договори го младиот Французин Кингсли Коман, талентот кој ја освои француската, италијанската и германската лига. Повеќе

Додека има живот има и надеж, Кротоне тера по тој пат

Месец мај освен за освојувањето на титулите носи жестоки битки и на дното од табелите. Ова е ситуацијата во топ 5 лигите во Европа каде освен во Серија А во сите други првенства остануваат уште две кола до крајот. Најголема неизвесност има во Германија и Франција. Повеќе