таг: баерн минхен

Каде сè пукаше тапата од шампањско за титула во Европа?

Во повеќето лиги од континентот завршија првенствата, се прославија шампионски трофеи, се пиеше и веселеше по цела ноќ. Некој репризираа прослава од лани, а некои после години и години му се израдуваа на златото. Повеќе

Пет години откако Дрогба сам го победи Баерн во финале

Прво го израмни резултатот со неверојатен гол во 88. минута од мечот и го однесе финалето со Баерн во продолженија, а потоа го заби победничкиот гол во пенал серијата. Легенда. Повеќе

Денот кога Шалке беше шампион само 4 минути

Тоа што му се случи на Баерн Минхен во финалето од ЛШ 1999-та против Манчестер, слично нешто му направи на Шалке две години подоцна. И неутрален навивач да го гледа овој развој на настаните сигурно ќе се возбуди, а да не зборуваме за оние што им се најверни. Повеќе

Фудбалерот кој освои 5 титули во 3 земји на само 20 години

Просто кажано, ако сакаш да освоиш титула во првенство договори го младиот Французин Кингсли Коман, талентот кој ја освои француската, италијанската и германската лига. Повеќе

Кој го вее македонското знаме каде и да игра Реал Мадрид

Во преносите од Лигата на шампионите често некој од нас знае да викне: ’Еј македонско знаме, виде ли’? А македонското сонце го веат дечки, од разни градови, на различна возраст, секој во својот свет, но единствени во љубовта кон Кралскиот клуб. Повеќе

Мистер Анчелоти е кралот на Европа

Еден од најтрофејните светски тренери, Карло Анчелоти направи редок подвиг откако стана првиот тренер во историјата на фудбалот кој освојувал титули во четири од петте најдобри европски лиги. Повеќе

Колку само ќе му фали на Баерн ова играчиште

По 22 години живот во Баерн Минхен од кои 15 во прв тим, за Филип Лам ова беше последна титула со Баварците бидејќи по завршувањето на сезоната му кажува збогум на фудбал. За легендата ова е 8-та титула во Бундеслигата и вкупно 21 трофеј. Ќе биде запаметен како бек и пол. Го пробаа и во среден ред во времето на Гвардиола. Еве како се најде. Повеќе

Баварската машинерија газдува во Бундеслигата со пет титули по ред

Со убедлива победа од 0:6 на гости против Волфсбург, Баерн Минхен е старо-новиот шампионат во Бундеслигата. Избраниците на Карло Анчелоти го искористија киксот на Лајпциг и предвреме ги разрешија дилемите околу трката за титулата. Повеќе

Најлошите 14 дена на Баерн Минхен во последниве 22 години

Кога клуб од калибарот на Баерн Минхен со таква моќ, јак тренер и состав за почит треба да ги постави целите на почеток од сезоната, сигурно дека во преден план е освојување на тројната круна. Во период од само 8 дена останаа без два од планираните трофеи. Повеќе