таг: атлетико мадрид

Загревањето е мајка на знаењето

Атлетико со 4-2 го победи Баер во Леверкузен а еден од головите даде Торес кој уште на загревањето пред мечот покажа што може да направи. Повеќе

Атомски фудбал - 14 гола на 2 натпревари
Лига на шампиони

Осминафиналните дуели Сити - Монако и Баер Леверкузен - Атлетико Мадрид донесоа права голеада. Клинците од Кнежевството уште еднаш покажаа зошто сезонава играат пеколно ефикасен фудбал, но не можеа до крај против Сити. Атлетико заврши работа. Повеќе

Катапултот на Меси, голот на Суарез и спорни моменти

Барса и Атлетико синоќа одиграа натпревар кој имаше сè: голови, шанси, пречки, црвени, жолти картони, груби фаули, спорни моменти и убави акции. Пречката го спречи Меси да го даде 28-от гол од слободен удар за Барса. Суарез даде гол па доби непостоечки црвен, а на Атлетико му поништија чист гол. Повеќе

Кои клубови трошат најпаметно на трансфер пазарот

Во големото богатство на најелитните лиги во европскиот фудбал се кријат голем број на погрешни инвестиции за играчи кои се брзо заборавени. Има клубови кои се лузери за успеси во однос на тоа што го трошат. Најдобар пример е Атлетико Мадрид, лош пример двете екипи од Милано. Повеќе

„Жозе, не сум ти јас Тито, ќе ти ја скинам главата“
Сторија за лудиот голман Херман Бургос

Кога во 2004-та му откриле рак, Херман Бургос им рекол на лекарите кои закажале операција дали може да ја поместат за понеделник, затоа што за викендот мора да брани за саканиот Атлетико Мадрид. Во своето портфолио лудиот голман има и позната рок-група. Повеќе

Во кој клуб ќе работи Диего Симеоне после Атлетико

Откако во Катанија го направи првиот чекор кон славата, отворено му се нудеше на Лацио, но режимот на Лотито му ја игнорираше кандидатурата. Можеби судбината така сакаше затоа што во Атлетико доби одврзани раце и улога тренер/менаџер каква што не би добил во Италија. Повеќе

Од крадец на велосипеди до најголем Казанова во Европа
Фудбалскиот пат на Кристијан Бобо Виери

Во својата биографија Бобо Виери раскажува како ја пцуел жена му на Морати без да знае која е, колку пари изгубил на покер со Роналдо, за интимите со најубавите манекенки во Италија и за Ферарито кое му го купил контроверзниот Хесус Хил од Атлетико Мадрид. Повеќе

Аплаузи за седумката од Шпанија

Три години во низа освојувачи на трофеите во ЛШ и ЛЕ се шпански екипи, па сега вие видете колку е доминантен шпанскиот фудбал во Европа. Групната фаза неделава беше заокружена и во двете клупски натпреварувања Шпанците не сакаат да чујат за елиминација. Повеќе

Сторија за фудбалскиот пат на Матеја Кежман
Детето од Хумска улица

Од Земун преку Прилеп и Пирот патот го носи во Ајндховен, Лондон, Париз, Истанбул, Мадрид, Санкт Петерсбург и Хонг-Конг. Матеја Кежман е најомилениот играч во кариерата на Гус Хидинк и фудбалер кој Тери го спречил да се степа со Жозе Мурињо Повеќе