таг: Аргентина

Бајката на Атлетико Тукуман со загубена опрема и авионски лет

По 115-години чекање, Атлетико Тукуман доцнеше на најголемиот меч во клупската историја. На крајот, по сите перипетии кои ги снашле, излегоа на терен и победија. Повеќе

Ракометарите на Аргентина дадоа 2 гола за полувреме

Фудбалерите на Аргентина се први на ФИФА светската ранг листа. Нивните кошаркари се редовни учесници на Светски првенства и Олимпијади, а „Гаучосите“ имаат и одлични рагбисти. Но ракометарите им се на ниво на трета лига во Занзибар. Во првото полувреме од дуелот против Катар на Мундијалот дадоа само два гола. Повеќе

„Жозе, не сум ти јас Тито, ќе ти ја скинам главата“
Сторија за лудиот голман Херман Бургос

Кога во 2004-та му откриле рак, Херман Бургос им рекол на лекарите кои закажале операција дали може да ја поместат за понеделник, затоа што за викендот мора да брани за саканиот Атлетико Мадрид. Во своето портфолио лудиот голман има и позната рок-група. Повеќе

Во кој клуб ќе работи Диего Симеоне после Атлетико

Откако во Катанија го направи првиот чекор кон славата, отворено му се нудеше на Лацио, но режимот на Лотито му ја игнорираше кандидатурата. Можеби судбината така сакаше затоа што во Атлетико доби одврзани раце и улога тренер/менаџер каква што не би добил во Италија. Повеќе

Фудбалерот кој заработува повеќе од Меси и Кристијано Роналдо
„Можев да прејдам во Челси или Манчестер, но ја одбрав Кина“

Кога имал две години татко му ги оставил, а мајка му заработувала многу малку како хигиеничарка. Но фудбалот му го правел среќно детството. Поради кавга со тренерот на Бока како дете три месеци го напуштил фудбалот и учел за електричар. Повеќе

Стара ама добра финта на Аргентинците

Мотаме 18 години назад на Мундијалот во Франција или поточно на осминафиналето Аргентина - Англија. Дејвид Симан на жив ѕид ги мести Бекам, Сколс, Ширер, Инс кои немаат појма каква ујдурма им спремаат Батистута, Верон и Занети. Убави времиња со силни состави и класа играчи на терен. Повеќе

Аргентинска еуфорија во Загреб на тенис

Во 116-годишната историја на тенискиот Дејвис Куп, Аргентина одигра пет финалиња и синоќа за првпат ја крена познатата „салатара“ како најдобра тениска репрезентација на светот. Херој на Аргентинците кои по првите два дена губеа 2:1 беше Хуан Мартин дел Потро кој со скршен прст го победи Марин Чилиќ после пресврт. Аргентинците ја исполнија Арената во Загреб и навиваа како на фудбалски натпревар. Повеќе

Што треба да знаете ако го величате Роналдо на кафанска маса

Вечната дебата околу тоа кој е подобар/покорисен/поспретен на моменти изгледа бесмислена и празна. И едниот и другиот играат во иста ера, така што одговорот на дилемите го носат самите учесници во дискусијата. Како љубителите го бранат Португалецот во однос на чудесниот Меси? Повеќе

Толку од Батигол, Меси здиве против Колумбија и се искачи на тронот

По пауза од 14 години, селекцијата на Аргентина го доби новиот лидер на листата на стрелците. Се вика Лионел Меси кој на мечот против Колумбија се покажа во едно од најдобрите свои изданија во репрезентативниот дрес. Повеќе