таг: ангела меркел

Трамп вс. Меркел, на повеќе јазици

Иако две години константно се изненадуваа од Трамп, по Г7 самитот на Сицилија, западните медиуми не можеа да се сопрат повторно да бидат изненадени од американскиот владетел. Овој пат, на германски, француски, дански, италијански и англиски јазик. Повеќе

Лидерите на 4-те најмоќни економии во Европа имаат вкупно 0 деца

Меркел, Меј, Макрон и Џентилони немаат свои биолошки деца, забележува американски Вик, дополнувајќи дека ако ништо друго ова значи дека не може да се случи да го сместат своето потомство на политички позиции. Повеќе

Дортмунд: Играме, појаки сме од теророт

И покрај тоа што целата европска јавност е во шок по трите експлозии чија цел била клупскиот автобус на Борусија Дортмунд, фудбалерите на овој клуб решиле да играат вечерва. Повеќе

Песимизмот е единствената надеж на Европа
Ерик Јаросински

На својата 60-годишнина, вознемирената ЕУ треба да најде инспирација во едно од своите најголеми наследства: мрачната германска филозофија. Повеќе

Нивоа
Германско-турска трговија со бегалците

Истиот бегалски бран од пред една година кој ја помести Европа кон десно, успеа да ја натера Германија во позиција да навива и да промовира соработка со Турција. Повеќе

Само Меркел може да го спречи имплодирањето на либералниот Запад

Се вели дека домашни гости се како мртва риба: после третиот ден почнуваат да мирисаат. Меркел веќе отслужи 11 години како канцеларка, иако уште на 8-та година таа ја изгуби популарноста. И сепак таа останува единствениот разумен избор за работата. Никој друг не може да ја спречи имплозијата Западот. Повеќе

Вицовите на Путин

Хрватскиот претседател Месиќ своевремено беше цар за вицеви. И Владимир Путин обожава да ги кажува ама најсмешно од сè е кога е видите колку Ангела Меркел не е импресионирана од нив. Повеќе

Меркел лексикон

Затоа што веќе има голем број биографии и книги за Ангела Меркел, германскиот политички новинар Андреас Ринке се обидува да ја објасни германската канцеларка во форма на лексикон. Повеќе