таг: алесандро дел пјеро

Дел Пјеро до Роберто Баџо: Ми беше сон да ти ја носам торбата

Кога една од најдобрите 10-ти во Италија на ваков начин ќе му честита роденден на друга таква 10-ка, тоа се вика респект и големина. Се гледа дека се од друга генерација. Повеќе

Борбата на суетите кога треба да се одбере број на дрес

Кога во една иста екипа ги имаш Кристијано Роналдо и Раул, Баџо и Дел Пјеро или Тоти и Дел Пјеро се знае каде може да се јави проблем. Во ефикасноста во никој случај, туку во тоа кој ќе ги земе 7-ка и 10-та. Проблемот се решавал со авторитет или попуштање. Повеќе

Приказна за една безвременска легенда со број 10

Кариерата на Дел Пјеро како ликовно дело. Ја имате во три акти, три фази, секоја од клучно значење за неговата кариера. Во некои делови можеби премногу навлегува во некои уметнички споредби, но ќе ви ја пренесеме, бидејќи Алекс беше уметник со топката. Повеќе

Дел Пјеро и Тоти на снимање реклама

Франческо Тоти прв му го честиташе 42 роденден на Алесандро Дел Пјеро, а италијанските медиуми потоа се сетија на една нивна заедничка реклама која не можеа да ја снимат од многу кезење. Повеќе

Топ 5 голови на Дел Пјеро

Од 290 голови постигнати за Јувентус, тешко е да се направи куса листа на најдобри голови на еден од најдобрите италијански напаѓачи во историјата. Одбравме 5, сите од 90-те, во чест на неговиот денешен 42 роденден. Повеќе

Дебито на Пинтурикио за Јувентус

На денешен ден, 12 септември 1993. година на мечот Фоџа - Јувентус (1:1), дебитираше 20-годишниот Алесандро Дел Пјеро кој влезе во игра на место Фабрицио Раванели. Се загреваше, а Трапатони го викна со фамозната свирка. Повеќе

Епската 119 минута меѓу Италија и Германија

Четвртфиналниот дуел меѓу Италија и Германија не е единствениот повод да се вратиме на претходниот нивни меч на кој имаше продолженија, туку тоа си го стори и јубилејот од точно 10 години. Повеќе

Што им значи 13 мај на Инѕаги и Дел Пјеро

Денешниот ден не им значи многу само на нив, туку и на Милан, Јувентус и навивачите кои се збогуваа со нивните идоли кои ќе останат две легендарни имиња кои секој клуб би ги посакал. Повеќе

Како Дел Пјеро го освои Бернабеу и доби аплаузи

Групна фаза од Лига на шампиони, сезона 2008/2009. Реал Мадрид го пречекува Јуве, со капитенските ленти се ракуваат Раул и Дел Пјеро, а во публика седи Марадона. Алекс им покажува дека 34 години се исто што и 24 и со два гола го решава мечот, а испушта чиста шанса и за хет-трик. Цел стадион стана да му аплаудира на крај. Повеќе