таг: ајакс амстердам

Боб Марли сопатник на навивачите на Ајакс и во финалето

Со Three little birds ја започнаа и ја завршија убавата европска одисеја. Ја пееја во Атина, во Виго, во Лиеж, во Варшава, во Копенхаген, во Гелзенкирхен, во Лион и на крајот во финалето во Стокхолм. Повеќе

Трофејот во рацете на Манчестер, Јунајтед доаѓа во Скопје!
Лига Европа

Славниот клуб го освои единствениот трофеј кој му недостасуваше во богатиот музеј, откако вечерва убедливо го победи Ајакс 2:0 (1:0). Мурињо стигнува во Скопје на 8. август на дуел од Супер Купот. Повеќе

Стоперот на Ајакс има 17 години и ги води навивачите

Матејс Де Лигт е роден на 12. август 1999-та година, а веќе дебитираше за репрезентацијата на Холандија и е стандарден член на одбраната на Ајакс кој ќе игра во финалето на Лига Европа против Манчестер Јунајтед. Де Лигт речиси после секој меч ги довикува навивачите од теренот. Повеќе

Ротердам прослави титула после 18 години

Чекаа, трпеа понижувања од најголемите ривали, беа пред финансиски колапс, губеа по 10-0 и имаа рекордна серија на порази но дочекаа. Дочекаа да ѝ се израдуваат на титулата што ја сонуваа од 1999. година. Повеќе

Навивачите на Ајакс со Боб Марли и во Лион

Фантастичната сезона на нивните клинци, кои направија чудо со пласманот во финалето од Лига Европа, навивачите на Ајакс ја бележат со песната Three little birds од Боб Марли. Каде и да гостуваше Ајакс, секаде ја пееја, па така беше и синоќа на дождливите улици на Лион каде еден уличен свирач се наполни со парички. Повеќе

Ќе направи ли Феенорд од готово вересија како Ајакс лани

Целата сезона лани Ајакс беше прв во Ередивизија, за во последното коло да влезе со исто бодови како ПСВ. На крајот ремизираа дома со Де Графшап а ПСВ го победи Цволе на гости и на неверојатен начин стана шампион. Сега Ајакс го брка Феенорд пред последното коло. Повеќе

Кои се клинците на Ајакс на кои им се доаѓа во Скопје

Да, и ние искрено би сакале на „Градски“ во дуел за Супер Купот да пристигне Манчестер Јунајтед, гигант кој којзнае кога би го гледале во живо. Но така не мислат и децата на Ајакс Амстердам кои го преслушаа Лион и се цврсто решени да ја освојат Лига Европа. Повеќе

Ајакс го прегази Лион и со една нога е во финале
Лига Европа

Во првиот меч од првото полуфинале на Лига Европа, на „Јохан Кројф“ Арената во Амстердам, Ајакс го згази Лион со 4-1 и е близу пласман во финалето. Повеќе

Навивачите на Ајакс со Боб Марли одат во полуфинале

Најмладиот тим во завршницата на Лига Европа направи неверојатен подвиг откако со играч помалку во продолженијата му даде два гола на Шалке на гости и се пласираше во првото полуфинале после 97-ма година. Момците дојдени од Амстердам прикладно го прославија пласманот со хит на Боб Марли. Повеќе