Бледо издание на Македонија

Македонската ракометна репрезентација се соочи со првиот пораз на Мундијалот во Франција. Пораз од технички одлично поткованата Словенија која на чело со Веселин Вујовиќ нè надигра во сите сегменти од играта цели 60 минути.

На тактиката на Лино Червар со седуммина ракометари во напад и без голман му одговори и стариот ривал Вујовиќ кој ја практикуваше речиси на целиот меч и на крај заслужено славеше за три од три на Светско ракометно првенство.

Македонија не беше онаа истата од дуелите против Тунис и Ангола. Тргна слабо уште на стартот и не успеа да се подигне ниту играчки, ниту психолошки во ниту еден период од средбата.

Во 10 минута Словенија имаше 5:2, а во 20-та 11:6, резултати кои уште на стартот покажаа дека на Македонија не и оди.

Избраниците на Лино Червар правеа многу грешки, играа слабо во одбрана и често пати гаѓаа во дирекот, а згора на се имаа пред себе и расположен голман, Матевж Скок кој беше прогласен за играч на натпреварот со 14 интервенции. Дополнителен проблем беше повредата на Миркуловски уште во 4 минута кој се врати на терен, но потоа беше поштеден.

На полувреме имавме негатива од 16:10, а кога во вториот дел Словенците фатија уште посилен ритам и стигнаа до највисоки +9 изгледаше како да нема назад. Резултатот се движеше од +8 до +9, а на крајот балканското дерби заврши 29:22.

Червар им даде простор на оние кои до сега немаа минутажа и на листата на стрелци се запишаа дури 11 македонски ракометари. Најпрецизен играч на мечот беше Кире Лазаров со 8 погодоци но со реализација од 50%.

Македонија сега падна на третата позиција, а во среда со почеток од 20:45 го игра четвртиот меч против силната Шпанија.
16 јануари 2017 - 19:36