Ударот на Дејо Савичевиќ кој беше брз и на забавена снимка

За легендата со прекар „Гениј“ доволно е да почнеме да вадиме од архива само на тема Милан, но да се потсетиме на еден негов слободен удар од градското белградско дерби кој му лежи на душа на секој Звездаш.

Сезоната 1990/1991 е сезона на Црвена Звезда која со својот дрим тим си го трасираше патот до европската круна, а истовремено беше страв и трепет и во Југославија каде исто така не можеше никој да ја сопре.

Најголемиот отпор очекувано им го пружи нивниот најголем ривал Партизан. Се играше 87-то дерби на стадионот на црно-црните пред 50.000 гледачи, а во 19 минута домаќините имаа водство од 1:0.

Повод за овој текст е начинот на кој Црвена Звезда го израмни резултатот. Во 57 минута слободен удар за гостите. Не се местеше ниту Михајловиќ, ниту Просинечки, туку „Генијот“, кој упати удар како од топ и ја заби топката зад грбот на Фахрудин Омеровиќ.

Во тоа време при нерешен резултат се изведуваа пенали на кои Звезда беше подобра со 5:3. Старите Звездаши велат дека легендарниот Омеровиќ уште ја бара топката, бидејќи тогаш не ја видел.

30 март 2017 - 13:10