Најлудата завршница во шпанското првенство со балкански шмек

Давор Шукер, Христо Стоичков, Диего Симеоне, Ромарио и Михаел Лаудруп беа стрелци во последното драматично коло во Ла Лига, која шампионот го донесе во последната минута од сезоната. Поранешен репрезентативец на Југославија место место јунак стана лузер.

Исто како минатиот викенд во кои првопласираните две екипи влегоа со само еден бод разлика беше и во сезоната 1994/1995, но Барселона тогаш беше втора, а на врвот не беа Кралевите, туку Депортиво Ла Коруња која се бореше за прва титула во својата историја.

Во последното коло тимот од Риазор влезе со 55 бода, а на домашен терен ја пречека Валенсија. Каталонците со 54 бода беа домаќини на Севиља. Навидум лесна работа за Депортиво која со 3 бода против седмо пласираната Валенсија се очекуваше да ја завери титулата.

Лудата ноќ на 14 мај 94-та почна неочекувано. Додека во Ла Коруња беше тивко, Диего Симеоне кој две сезони настапуваше за Севиља, го замолкна Камп Ноу, а потоа Стоичков го израмни резултатот. Следниот шок на домаќините им го нанесе Давор Шуќер, а бугарскиот напаѓач постигна нов гол за 2:2.

Пресвртот за Барселона го направи Ромарио, а за сигурна победа од 5:2 (тогаш се даваа 2 бода) се погрижија Лаудруп на асистенција на Стоичков и Бакеро. Во тој момент Барселона и Депортиво имаа по 56 бода, а каталонскиот тим беше прв поради подобрата гол разлика.

Во тие моменти на Депортиво итно му требаше гол за титула, но Донато и Бебето промашуваа зицери, а исто беше и на спротивната страна. Хичкок моментот се случи во 90 минута кога за домаќините беше досуден пенал. Одговорноста ја презеде стоперот на селекцијата на Југославија, Мирослав Ѓукиќ кој зема залет и шутна директно во голманот.

Дрим тимот на Барселона ја освои четвртата титула по ред, а Мирослав Ѓукиќ стана еден од најголемите трагичари во историјата на Ла Лига. Ла Коруња чекаше за првата титула до 2000 година.