Видео

Си грешел и ти на работа, ама не како овие
23 Мај 2017

Што е најлошо што си направил? Си пуштил порнич на меил од фирма? Си ја пратил понудата на некој од конкуренција? Си утнал една нула во пописот? Полека малку, дечкиве срушија цела куќа, ама не таа што требаше. Повеќе

Каков прекрасен цреп
23 Мај 2017

Сосема е можно овој младоженец да е обичен дебил и од сељачки мотиви да сака да покаже која е тука главен, ама, ваков дриблинг (и шеретскиот потег потоа) немаме видено уште од Милош Шестиќ.  Повеќе

Ректум опус
22 Мај 2017

Стварно немаме појма како да го оправдаме објавувањето на следнава содржина освен дека нам ни е тотално урнебесна! Ве молиме, не се откажувајте по првите звуци. Уметноста бара жртви. Повеќе

Советско диско на отворено
21 Мај 2017

Годината е 1989-та. Од една страна на железната завеса Лени Кравиц и Стоун роузис ги издаваат своите деби албуми, на рипит се вртат „Like a Prayer“ на Мадона и „You Got the Look“ од Роксет, Нил Јанг и Дилан прават камбек албуми, Ред хот од четврти пат успеваат да влезат во листата топ 100, Квин си грмат, Бисти Бојс си газат а разгалената западна младина во задимени клубови полни со алкохол и дроги ги слуша овие музики. На другата страна на завесата, вака: Повеќе

Нит нешто од ова ни текнало, нит нешто ќе запамтиме (3)
20 Мај 2017

Знаете зошто ги објавуваме овие, за да ни се најдат при рака еден ден кога ќе решиме да сме вредни. Додуша, досега не ни притребале ама тоа не е причина да не се надеваме дека... еден ден.... Повеќе

Зошто нова кола?
19 Мај 2017

Две Тојота Короли возат една кон друга, и двете со 64 км/ч. Едната е произведена 1998, другата е 2015. Да видиме дали нешто сработиле инженерите последниве две децении. Повеќе

Што заедничко имаат најмалку стресните земји во светот?
18 Мај 2017

Во прашање се Норвешка, Луксембург, Швајцарија, Шведска и Австралија. И сите тие имаа четири заеднички карактеристики. И ниедна не е онаа што ја мислите. Повеќе

Најсилниот човек на светот и исхраната од 12.000 калории на ден
18 Мај 2017

Брајан Шо е Најсилниот човек на светот во 2011, 2013, 2015 и 2016 (плус еден куп други први места во слични натпреварувања). По неговите зборови: од сè ова кревањето тегови не е најтешкото нешто, јадењето е. Прв оброк, појадок: 1180 калории. До крај на ден треба да ги потепа уште 10.000 калории. И така секој ден. Повеќе

Зен е кога гледаш како друг одлично работи
17 Мај 2017

Гледано по занает овој би бил столар, со специјалност јапонски спојки. Гледано реално, човеков е магионичар. Повеќе

Трката од маалските муабети
17 Мај 2017

Една од оние дилеми од клупа од пред зграда. Кој е побрз: Мерцедес СЛ63 АМГ, В8 супервозило спремно како за НАСКАР или Ф1 болид, и да се тркаат 1 круг и болидот да му даде 40 секунди предност на Мерцедесот. Повеќе

10 работи од астрономија што ги мислите дека се точни, а не се
17 Мај 2017

Меѓу нив и тоа дека: Сонцето е жолто (бело е), ѕвездата Северница е најсјајната ѕвезда на небото, тоталното помрачување е ретко, на пладне Сонцето ни е директно над глава и слично. Кој вика дека ова не е точно? Нил Деграс Тајсон. Повеќе

Последната песна на Влада Дивљан
16 Мај 2017

Штотуку излезе последната песна која ја напишал Влада Дивљан, Идолот кој нè напушти на почетокот на март 2015 година. Се вика „Непослушна граѓанка“ и била почната да се создава по веста дека починала Ејми Вајнхаус. Повеќе

И волкот сит и Јелоустон на број
16 Мај 2017

Волците важат за непотрeбни штетници но не е секогаш така. Во 1995 година пуштиле 14 волка во американскиот национален парк и малку по малку, животот во него воскреснал. Повеќе

Како функционира Wannacry
15 Мај 2017

Викендов најдраматичната вест беше појавата на Вонакрај, рансомвер софтверот кој ги енкриптира фајловите на нападнатиот компјутер и бара пари за нивно декриптирање. Нападот беше извршен во десетици држави, а меѓу другите страдаа британскиот здравствен систем и една од најголемите шпански компании Телефоника. Програмот за својот напад искористи пропуст што своевремено бил откриен од НСА, па потоа протече во јавноста како информација. Повеќе

До левитирањето и по него
15 Мај 2017

Движењево што ќе го видите изгледа како магија, а оваа магија се учи со години и години вежбање и повторување за во еден момент да сфатиш дека можеш да левитираш (да, сукњата ги крие, ама оди повтори го ова со каква сакаш сукња на тебе). Повеќе

Јосипа Лисац: Пицата и смислата на животот
14 Мај 2017

Ќе ви дојде да направите паралела и да помислите кој од нашава сцена има во себе таков материјал (дух, лежерност и куроболие) на телевизија да раскаже една ваква блесава приказна на која Данил Хармс би станал и би аплудирал. Немојте џабе да се мачите. Повеќе

Како да ја лоцирате својата кола?
14 Мај 2017

Со мобилен. Во случај да ви е украдена или (поверојатно) синоќа ви тргнал шутот па сабајлето немате абер каде сте ја оставиле. Повеќе

Трчањето е најлошиот начин за да станеш фит
13 Мај 2017

Зборат за трчање од типот "важно правам нешто". Ама не е страшно, има решение - спринтови или/и кревање тегови. Повеќе

Во фабрика за лажни лајкови
12 Мај 2017

Нема потврда ниту детали но приказната оди вака: Русин во посета на кинеска фарма за лажни лајкови и билдање посетеност на сајтови. Велат дека имаат 10.000 мобилни телефони, програмирани да посетуваат веб страници или да маваат лајкови кај што треба. А овие од Офф.нет нека пишуваат ко аргати по цел ден. Повеќе

Две минути мерак
12 Мај 2017

Немој да очекувате ништо повеќе од производство (боење) на силикон. И немој да очекувате дека сте подготвени за тоа колку е ова магично. Повеќе