Овошен колач

Колач со вишни и бадеми

Вкусен млечен колач.

Време на подготовка:
15 мин.

Време на готвење:
15 мин.

Вкупно време:
30 мин.

Порции

12 лица

Состојки

 • 150 гр. несолен путер
 • 275 гр. шеќер во прав
 • 1 лажичка ванила
 • 2 јајца, лесно изматени
 • 250 гр. брашно
 • пражок за пециво
 • 160 мл. млеко
 • 300 гр. замрзнати вишни или овошје по избор

Прелив

 • 2 лажици шеќер во прав
 • 1 лажичка цимет
 • 40 гр. ситно сецкани бадеми

Подготовка

Загрејте ја рерната на 180 степени. Премачкајте тавче со малку масло и обложете го со хартија за печење.
Со миксер изматете го путерот со шеќер и ванила 5 минути. Додадете јајца и продолжете со матење. Во друг сад измешајте ги брашното, млекото и прашок за пециво. Потоа додадете го со лажица во изматената смеса заедно со вишните. Истурете го тестото во плехот.
Измешајте ги шеќерот и циметот и половина испрскајте го врз тестото. Додадете ги сецканите бадемии и печете го колачот 55 минути.
Кога ќе се излади префрлете го врз чинија за сервирање и испрскајте го со остатокот од шеќер и цимет.

27 Февруари 2013 - 07:00