Платите на директорите 2016
Ако ви требаат луѓе за жиранти
Ако ви требаат луѓе за жиранти

Екуилар е компанија која 11 година по ред за Њујорк тајмс прави рангирање на највисоките плати на американските ЦЕО-а. Во рангирањето освен пари што легнуваат на трансакциска секој први, влегуваат и бонус, акции, привилегии и слично. Повеќе

Ќотекот е излезен од јазикот

Ако им спомнете тепање на децата, повеќето родители од прва ќе ви речат дека се против физичко казнување. Но, ако им понудите некоја поблага терминолошка алтернатива (на пример, плескање по газето), нивната педагошка палета веќе станува „поинклузивна“. Повеќе

Време е да се ослободиме од Доналд Трамп

Доналд Трамп ги претвори САД во смешка, а тој самиот е опасност за светот. Тој мора да биде отстранет од Белата куќа пред работите да станат уште полоши, пишува Клаус Бринкбаумер во едиторијалот на Шпигел. Повеќе

Манијата по спинери пенетрираше и во порното

Факт: Фиџет спинерите се сè повеќе барани. Факт: На многу луѓе најзгодно им е да побараат работи за кои ќе се заинтересираат на сајтови кои и обично им вршат работа. Факт: На многу луѓе работа им вршат порно сајтови.   Повеќе

Рускиот документ што влијаеше на ФБИ истрагата против Хилари

Некаде сред претседателската кампањата во 2016, ФБИ добива "нешто кое е опишано како документ од руското разузнавање" во кој се тврди дека постои премолчано разбирање меѓу кампањата на Клинтон и министерството за правда околу тоа дали таа намерно открила доверливи информации преку нејзиното користење на приватниот меил. Повеќе

Речник

NetRoulette

Галерии
Иван Богданов (@finfilm)
Иван Богданов (@finfilm)
Filtre Studio
Filtre Studio
Изложба на лондонските цвеќари
Изложба на лондонските цвеќари
Логан и стареењето на суперхеројот
Логан и стареењето на суперхеројот
Битолска стапица за глувци
Битолска стапица за глувци
Си биле Италијанец и Црногорец на доручек...
Си биле Италијанец и Црногорец на доручек...
Плоча на денот: Луна - Нестварне ствари
Плоча на денот: Луна - Нестварне ствари
Ребрата на Маркус
Ребрата на Маркус
Американска вс. германска школа на патриотизам
Американска вс. германска школа на патриотизам

Offside

Дани Алвеш - човекот со ДНК на победник

По освоениот Куп на Италија и прославеното Скудето во Серија А, десниот бек на Јувентус стигна до бројката од 33 освоени трофеи. Повеќе

Off Cafè

Кога се работи за земја каде што на децата ништо чудно да им пуштаат Irréversible наместо Baby's First, не се очекува да постои список на забранети филмови. Повеќе

BookBox

Трагичната приказна за Леа Дајч - хрватското „чудо од дете“
Пред промоцијата на „Рута Таненбаум“ на Јерговиќ

Во вторник 30.5 со почеток во 17 часот во Менада ќе се оддржи промоција на македонскиот превод на романот на Миљенко Јерговиќ, „Рута Таненбаум“. Иако не се работи за биографија, книгата е инспирирана од приказната за девојче кое го нарекувале „чудо од дете“, а чиј живот завршил трагично на само 16 години. Која била Леа Дајч? Повеќе